کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که دو سال در زندان‌های ایران گذرانده، روز سه‌شنبه، ۱۹ اسفند، در اولین گفت‌وگویی که بعد از آزادی با رسانه‌های همگانی انجام داد، در مورد شرایط حبس خود در زندان اوین توضیحاتی داد.

خانم مور-گیلبرت در گفت‌وگو با شبکه اسکای‌نیوز استرالیا گفت مأموران جمهوری اسلامی او را به مدت ۷ ماه در سلول انفرادی نگه داشتند و شکنجه روحی این نوع حبس به حدی بود که او تمایل به خودکشی پیدا کرده بود.

این پژوهشگر در ادامه گفت که او را در سلولی چهار متر مربعی نگه می‌داشتند و تنها راه ارتباط او با خارج از سلول یک خط تلفن با نگهبان سلول بود.

خانم گیلبرت در این مصاحبه گفت که «در چنین شرایطی کاملاً دیوانه می‌شوی. ضربه روحی که وارد می‌شود بسیار زیاد است به طوری که من در بدنم درد حس می‌کردم.»

کایلی مور-گیلبرت که پژوهشگر مسائل خاورمیانه در دانشگاه ملبورن استرالیا است تابستان ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی به ایران سفر کرد اما پاییز همان سال، حین بازگشت به استرالیا، در فرودگاه امام دستگیر و به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد.