کربی: همکاری‌ نظامی تهران و مسکو بی‌سابقه است

۰۰۱

خبرگزاری رویترز با انتشار خبری در روز جمعه، ۲۴ فوریه ۲۰۲۳، نوشت جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، مدعی شد احتمال دارد مسکو، در ازای حمایت گسترده جمهوری اسلامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، «جت‌های جنگنده» و تجهیزات نظامی دیگری به تهران ارسال کند.

به‌گزارش رویترز، کربی خطاب به خبرنگاران گفت اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد حکومت ایران در ماه نوامبر سال گذشته میلادی گلوله‌های تانک و برخی تجهیزات توپخانه‌ای به روسیه ارسال کرده و کرملین نیز در ازای این کمک نظامی، «موشک، [تجهیزات] الکترونیکی و جت‌های جنگنده» در اختیار تهران قرار خواهد داد؛ توافقی که کربی از آن با عنوان یک «همکاری دفاعی بی‌سابقه» میان تهران و مسکو یاد کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در عین‌حال تاکید کرد مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در پی آنند که مقام‌های دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را قانع کنند تا «بالگردهای تهاجمی، [سیستم‌های] راداری و هواپیماهای آموزشی رزمی» را نیز در فهرست تجهیزات نظامی‌ای که قرار است به تهران ارسال شود، بگنجانند.

خبرگزاری فرانسه نیز نوشت کربی در ادامه اظهارات خود در نشست خبری روز جمعه، گفت تحریم‌هایی که غرب به‌دلیل فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به تهران تحمیل کرده است، انزوای بین‌المللی حکومت ایران را در پی داشته و مقام‌های دولتی ایران به دنبال آنند که به مدد کمک‌های روسیه بنیه نظامی خود را تقویت کنند.

به‌گفته کربی ارزشِ مجموع تجهیزات نظامی مدنظر جمهوری اسلامی ایران، «میلیاردها دلار» است.

کربی در انتهای این بخش از اظهارات روز جمعه خود بار دیگر تاکید کرد حکومت ایران تاکنون «صدها هواپیمای بدون سرنشین» و همچنین تسلیحات توپخانه‌ای و مهمات تانک به روسیه فرستاده و ارزیابی‌های دولت فدرال ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد همکاری‌های نظامی تهران و مسکو در جنگ اوکراین «گسترش یافته است.»

در حال حاضر موضوع همکاری نظامی جمهوری اسلامی ایران با روسیه در جنگ اوکراین یکی از مهمترین مواردی به‌حساب می‌آید که از قریب به چهار ماه قبل حساسیت کشورهای غربی را برانگیخته است. مقام‌های دولت اوکراین و متحدان غربی‌اش با ارائه شواهدی متعدد مدعی‌اند که روسیه از پهپادهای انتحاری ساخت حکومت ایران استفاده می‌کند تا شهروندان و زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین را مورد هدف قرار دهد.

مجموع این عوامل، به‌علاوه سرکوب گسترده شهروندان ایران در جریان جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، باعث شد تا اتحادیه اروپا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا در ماه‌های اخیر تحریم‌هایی جدید علیه شمار زیادی از افراد حقیقی و حقوقی وابسته به جمهوری اسلامی ایران وضع کنند؛ هرچند مقام‌های ارشد کشورهای غربی می‌گویند به مذاکره با حکومت ایران ادامه می‌دهند و در هفته‌های اخیر نیز خبرهایی از آغاز مذاکرات میان واشینگتن و تهران، با میانجی‌گری لندن و دوحه، منتشر شده است.