یک روز پس از آنکه رسانه‌های ایران از توافق ایران و کره جنوبی برای آزادسازی بخشی از منابع مالی مسدود شده ایران خبر دادند، وزارت خارجه کره جنوبی این توافق را مشروط اعلام کرده است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از وزارت خارجه این کشور گفته تهران با پیشنهاد سئول درباره نحوه مصرف پول‌های مسدود شده ایران موافقت کرده، اما آزادسازی پولها “بعد از مشورت با آمریکا صورت خواهد گرفت.”

بر اساس توافق صورت گرفته مقصد پول‌های مورد انتقال مشخص شده و بانک مرکزی ایران کره جنوبی را از مبلغ پول انتقالی مطلع کرده است.

چوی یونگ سام، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی گفته است: “طی دیدار سفیر (کره جنوبی) و رئیس بانک مرکزی ایران، دو طرف کمی به گزینه‌های یکدیگر نزدیکتر شدند؛ ایران موافقت خود را با پیشنهادهای ما اعلام کرد.”

او البته به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

دیروز عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در دیداری با سفیر کره جنوبی درتهران از توافق درباره آزادسازی بخشی از منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی خبر داده بود.

در این دیدار به نقل از سفیر کره جنوبی در ایران گفته شده بود: “کشورش آماده انجام کلیه اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی است و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد.”

حدود هفت میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانکهای کره‌ای مانده و امکان انتقال به ایران را نیافته است؛ این پولها مربوط به درآمدهای نفتی ایران است که به قبل از تحریم‌های آمریکا باز می‌گردد.

دیدار اخیر رئیس بانک مرکزی ایران با سفیر کره جنوبی در ایران در حالی است که دی ماه یک هئیت کره‌ای به ایران سفر کرد که در این سفر درباره آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در کنار نفتکش توقیف شده توسط سپاه پاسداران گفتگو شد ولی این گفتگوها دستاورد خاصی نداشت.

طی سال‌های اخیر ایران همچنین شکایت از سئول را در مجامع بین‌المللی مطرح کرده است.

نفت
تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی از واردکنندگان بزرگ نفت ایران بود

سئول از متحدان نزدیک واشنگتن است و در عین حال در چند دهه اخیر، از طرف‌های تجاری اصلی ایران بوده است.

کره جنوبی در فهرست کشورهایی بود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا مشمول معافیت‌های موقت بود ولی این کشور قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی از واردکننده بزرگ نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

بر اساس آمار گمرک کره جنوبی، واردات نفت این کشور از ایران در دو ماه منتهی به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه‌ ایران در سال ۲۰۱۸ به صفر رسید.

همزمان دیروز رئیس بانک مرکزی ایران دیداری هم با سفیر ژاپن در تهران داشت و خواستار آزادسازی منابع مالی مسدود شده در این کشور شده بود.

از سفیر ژاپن نقل شده که در این دیدار پیشنهاد استفاده از منابع مسدود شده برای خرید واکسن کرونا را مطرح شده است.

دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن حدود سه میلیارد دلار اعلام شده است