در ایران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک فروند نفتکش با پرچم کره‌جنوبی را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرده است.

خبرگزاری های فارس و تسنیم وابسته به سپاه پاسداران می گویند نفتکش توقیف شده از “بندر الجبیل عربستان سعودی عازم کره‌جنوبی” بوده اما یک مقام دولتی مقصد کشتی را بندری در امارت متحده اعلام کرده است.

وزارت خارجه کره جنوبی محل توقیف نفتکش را در آب های دریای عمان کرده است و از ایران خواسته فورا به این توقیف خاتمه دهد.

از قول وزارت دفاع کره جنوبی گزارش شده است که آن کشور به دنبال توقیف نفتکش‌اش توسط سپاه، یگانی از نیروهای مقابله با دزدی دریایی را به منطقه اعزام می‌کند.

در ارتباط با محل و علت توقیف نفتکش کره جنوبی، اسماعیل مکی‌زاده معاون دریایی بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به خبرگزاری تسنیم گفته نفتکش کره ای “به سمت فجیره امارات در حرکت بوده که در فاصله ۱۱ مایلی جزیره تنب بزرگ آلودگی دریایی ایجاد کرده بود”.

مقام دولتی محلی در استان هرمزگان گفته “یگان عبوری گشت نیروی دریایی سپاه متوجه این تخلف شده و به این کشتی اخطار داد اما شناور مذکور بدون توجه به اخطارها به مسیر خود ادامه داد”.

خبرگزاری‌های وابسته به سپاه می‌گویند که یکی از دلایل توقیف این نفتکش “نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی” بوده است.

این نفتکش حامل ۷ هزار تن اتانول است و‌ گزارش شده است اکنون در بندرعباس در توقیف ایران قرار دارد.

بر اساس گزارشها ‌توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران به درخواست اداره بنادر و کشتیرانی ایران و با حکم دادستانی استان هرمزگان انجام شده است.

گزار‌ها حاکسیت خدمه‌های دستگیرشده از این شناور از اتباع کره جنوبی، اندونزی، میانمار و ویتنام هستند و گفته شده که تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران که امروز ساعاتی پیش از انتشار خبر توقیف نفتکش کره جنوبی از این کشور بابت مسدود نگه داشتن دارایی های ایران در بانک های آن کشور انتقاد کرده بود، گفته است “ما در ایران نسبت به آلودگی دریایی حساسیم” و توقیف صورت گرفته را “کاملا فنی” خوانده است.

کنترل مناطق دریایی ایران در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام می‌شود.

نیروی دریایی سپاه پاسداران سال گذشته هم یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده بود. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت محلی جبل الطارق یک نفتکش حامل نفت ایران را در زمان عبور از تنگه جبل الطار توقیف کرد.

روابط ایران و کره جنوبی در ماه های اخیر به دلیل مخالف آن کشور با آزادسازی پول های مسدود شده ایران، سرد بوده است.

مقام های ایرانی گفته اند که دولت کره جنوبی ۸ میلیارد دلار از پول های ایران را به دلیل تحریم های آمریکا مسدود کرده و اجازه دسترسی به آن را نمی‌هد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز در جلسه هفتگی خبری خود در تهران گفته بود روند آزادسازی پول های مسدود شده ایران در کره جنوبی “متاسفانه به کندی پیش می رود”.

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایران قرار است معاون وزارت خارجه کره جنوبی بر مذاکره درباره اموال توقیف شده ایران به زودی به تهران کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهارات امروز خود ابراز امیدوار کرده “این سفر خاتمه‌ای بر کندی‌های موجود در این روند آزادسازی اموال ایران باشد”.

روابط ایران و کره جنوبی به طور سنتی بدون تنش بوده و آن کشور یکی از مشتریان قدیمی نفت خام ایران محسوب می‌شده است اما از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام، کره به خرید نفت از ایران خاتمه داد.

امول مسدود شده ایران در بانک های کره جنوبی مربوط به پول نفت صادراتی ایران پیش از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه است.