کره شمالی از آزمایش ‘موفق’ یک موتور جدید موشک خبر داد

رسانه های دولتی کره شمالی از آزمایش “موفقیت آمیز” یک موتور جدید موشک برای پرتاب ماهواره خبر داده اند.
کی سی ان آی (KCNA ) خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داده که کیم جونگ اون رهبر این کشور از دانشمندان و مهندسان خواسته است هرچه سریعتر مقدمات پرتاب یک ماهواره را به فضا فراهم کنند.
در همین حال چین و آمریکا توافق کرده اند در واکنش به پنجمین آزمایش هسته ای کره شمالی، همکاری های خود علیه این کشور را افزایش دهند.
جدیدترین آزمایش زیرزمینی هسته ای کره شمالی، که در اوایل ماه جاری میلادی انجام شد، قدرتمندترین آزمایش این کشور تا کنون محسوب می شود.
کره شمالی مدعی پیشرفت های پی در پی در برنامه های هسته ای و موشکی خود است، اما تحلیلگران می گویند تایید بسیاری از این ادعاها توسط نهاد های مستقل غیرممکن است.
خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات هایی که نامشان فاش نشده گزارش داده که مقام های چین و آمریکا مذاکره در باره تحریم های احتمالی سازمان ملل علیه کره شمالی را به دلیل آزمایش هسته ای اخیر آن آغاز کرده اند.
این خبرگزاری افزوده است که پکن تاکنون به طور مستقیم در مورد حمایت یا عدم حمایت خود از اقدامات سخت گیرانه تر در خصوص کره شمالی اظهار نظر نکرده است.
پکن همواره گفته است که وضع تحریم های شدیدتر را پاسخ مناسبی به رفتارهای کره شمالی نمی داند.
خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داده که آزمایش موتور جدید موشک را در مرکز فضایی “سوهای” انجام داده است.
این خبرگزاری می گوید موتور جدید، “ظرفیت کافی را برای پرتاب انواع مختلف ماهواره و از جمله ماهواره های تجسسی در سطوح جهانی” ایجاد می کند.
به گفته این خبرگزاری آقای کیم خواستار پرتاب موشک های بیشتر شده تا در سال های پیش رو، کشور را دارای ماهواره های تجسسی کنند.
تحلیل‌گران می گویند این تحول نشانه آن است که احتمالا کره شمالی به زودی موشک دوربرد دیگری را آزمایش خواهد کرد.
کره شمالی تاکید کرده است که برنامه فضایی آن کشور صلح آمیز است اما آمریکا، کره جنوبی و حتی چین می گویند هدف از پرتاب موشک ها توسط کره شمالی ساختن موشک های بالستیک قاره پیماست.
طعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش تسلیحات هسته ای و همچنین موشک های بالستیک از سوی کره شمالی را منع کرده اند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

ege123