3

دولت کره شمالی برای اولین بار شیوع کرونا در این کشور را رسما تایید و دستور برقراری قرنطینه شدید در سطح ملی را صادر کرده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی با تایید شیوع گونه امیکرون کرونا در پیونگ‌یانگ، پایتخت، گفته است که این “بزرگترین وضعیت اضطراری” است که از “خط جبهه قرنطینه” کشور عبور کرده است. به گفته این خبرگزاری، گفتگو.های اضطراری کیم جونگ-‌اون، رهبر کره شمالی، برای “واکنش ملی به این وضعیت” در جریان است.

از زمان شیوع کرونا در جهان، دولت کره شمالی که معمولا ارتباط چندانی هم با خارج ندارد، قرنطینه شدیدی را در مرزهای این کشور برقرار کرد و تاکنون گزارشی رسمی از ابتلای به کرونا در این کشور منتشر نشده بود.

در عین حال، ناظران بر این باورند که این ویروس مدت‌هاست در کره شمالی وجود داشته است.

به گفته آنان، جمعیت ۲۵ میلیونی کره شمالی به خاطر خودداری دولت از اجرای برنامه واکسیناسیون و حتی رد پیشنهاد جامعه بین‌المللی برای تامین میلیون‌ها دوز واکسن، قطعا با این بیماری دست به گریبان بوده است.

در مورد ضعف و عدم کارآیی نظام درمانی و بهداشتی کره شمالی هم نگرانی جدی وجود دارد.

رویکرد اصلی کره شمالی در مبارزه با کرونا، بستن مرزهای خارجی بوده و کره شمالی از اولین کشورهایی بود که در ژانویه ۲۰۲۰ به این اقدام دست زد. اما بستن مرز هرچند مانع از ورود اقلام ضروری به کشور و کمبود شدیدتر مواد غذایی و بحران اقتصادی در این کشور شد، اما بعید است جلوی ورود ویروس کرونا را گرفته باشد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز، پنجشنبه، گفت که رهبری کشور دستور کنترل ویروس را “در بالاترین سطح اضطراری” صادر کرده که به نظر می‌رسد شامل قرنطینه شهری و محدودیت‌هایی برای جمع شدن در محل کار باشد.

کیم

منبع تصویر، KCNA

توضیح تصویر، کیم جونگ-اون در جلسه حزب کارگران کره شمالی – منابع خبری کره شمالی از جلسات اضطراری کیم برای بررسی نحوه مقابله با شیوع کرونا خبر داده‌اند

این خبرگزاری افزوده است که ” اولین مورد از ابتلابی به ویروس کرونا نوع امیکرون چهار روز پیش در پایتخت شناسایی شد.” با اینهمه، یک نهاد خبری کره جنوبی به نام “اخبار کره شمالی” گفته است که ساکنان برخی از مناطق پیونگ‌یانگ حداقل دو روز قبل از اعلامیه اخیر در قرنطینه بوده‌اند.