کره شمالی از تعلیق “اقدامات نظامی” علیه کره جنوبی خبر داده است.

به گزارش یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی، در نشستی با حضور کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی تصمیم گرفته شده که اقدام نظامی علیه کره جنوبی به تعویق بیفتد.

یونهاپ می‌گوید کره شمالی همچنین بلندگوهایی را که هفته گذشته در مناطق مرزی کار گذاشته بود، از این مناطق برداشته است. به طور سنتی از این بلندگوها برای پخش پیام‌هایی با محتوای ضد کره جنوبی در مناطق مرزی استفاده می‌شود.

این اقدامات نشان دهنده کاهش چشمگیر در درگیری‌های لفظی اخیر بین دو کشور است.

در هفته‌های اخیر جنگ لفظی کره شمالی علیه همسایه جنوبی‌اش شدت گرفته است. کره شمالی گفته از اقدام “فراری های” این کشور در کره جنوبی در ارسال مطالب تبلیغاتی علیه کره شمالی خشمگین است.

هفته گذشته کره شمالی دفتر ارتباطات با کره جنوبی را در شهر مرزی کائه سونگ منفجر کرد. این کشور همچنین تهدید کرد که نیرو به مناطق مرزی اعزام می‌کند.

دفتر ارتباطات با کره جنوبی که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد، در شهر مرزی کائه سونگ و در خاک کره شمالی قرار دارد.

هدف از این دفتر کمک به دو کشور برای برقراری ارتباطات بود. از ماه ژانویه گذشته به این طرف به دلیل شیوع ویروس کرونا، این دفتر تعطیل شده بود.

خواهر رهبر کره شمالی پیشتر تهدید کرده بود این دفتر را تخریب خواهد کرد.

کره شمالیشمالی به همراه مون جه -این رئیس جمهور کره جنوبی در روزهایی که روابط بین دو کشور بهتر بود

چرا اخیرا شاهد افزایش تنش‌ها هستیم؟

به نظر می‌رسید که از تنش‌های بین دو کره از زمان ملاقات رهبران دو کشور برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ کاسته شده باشد.

در این نشست تاریخی دو کشور وعده دادند که شبه جزیره کره را عاری از سلاح های هسته‌ای خواهند کرد. در ماه‌های پس از آن تلاش‌هایی برای گسترش ارتباطات و گفتگو بین دو کشور صورت گرفت.

اما روابط بین دو کشور پس از نشست بدون نتیجه رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، رو به تیرگی گذاشته است و در هفته‌های گذشته، اقدامات “فراری‌های” کره شمالی در کره جنوبی بر شدت این وخامت افزوده است.

این افراد بالون‌هایی را به آن سوی مرز می‌فرستند که حاوی مطالب تبلیغاتی علیه کره شمالی است. آن‌ها همچنین اقلامی نظیر مواد غذایی، اسکناس، رادیو و یو اس‌بی‌هایی حاوی اخبار و سریال‌های کره جنوبی را هم به آن طرف مرز می‌فرستند.

چنین اقداماتی باعث شده تا دور جدید تهدیدات نظامی از سوی کره شمالی علیه همسایه جنوبی‌اش شدت بگیرد.

دولت کره جنوبی تلاش کرده جلوی کار این افراد را بگیرد و گفته است این اقدامات، ساکنان مناطق نزدیک مرز را در معرض خطر قرار می‌دهد.

رئیس‌جمهوری کره جنوبی شخصا خواهان آن شده تا کره شمالی به گفت‌و‌گو روی بیاورد و تنش‌ها را بیش از پیش افزایش ندهد.

فیودور ترتیسکی از دانشگاه کوکمین در سئول به بی‌بی‌سی گفته: “بعید می‌دانم که واقعا پخش این شبنامه‌ها باعث شده باشد که کره شمالی دست به چنین اقداماتی بزند.”

به گفته این استاد دانشگاه بیشتر این احتمال وجود دارد که آن‌ها (کره شمالی) سعی دارند از پخش شبنامه صرفا به عنوان بهانه‌ای برای تشدید تنش‌ها استفاده کنند. دلیل واقعی این است که آن‌ها احساس می‌کنند که کره جنوبی از زمان مذاکرات بین دو کشور هیچ گونه اقدام عملی انجام نداده است.

پس از مذاکرات سران دو کره در سال ۲۰۱۸، پیونگ یانگ امیدوار بود که این گفتگوها احتمالا بتواند به کاهش تحریم‌ها علیه این کشور و همکاری‌های اقتصادی بین دو کره منجر شود.

اما هیچ یک از این اتفاقات نیفتاده که بیشتر به دلیل آن است که آمریکا اصرار دارد قبل از هر گونه مذاکره‌ای در مورد کاهش تحریم‌ها، کره شمالی باید برنامه‌های هسته‌ای خود را متوقف کند