رتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی صبح سه شنبه یک موشک کوتاه برد به سوی آب‌های ساحل شرقی این کشور شلیک کرده است. وزارت خارجه آمریکا این آزمایش موشکی را محکوم کرد. همزمان کره شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل از آمریکا به خاطر اعمال “سیاست خصمانه‌” انتقاد کرد.

واشنگتن این آزمایش موشکی را تهدیدی برای همسایگان و جامعه بین‌المللی خواند و از پیونگ یانگ خواست تا به مذاکرات متوقف شده خلع سلاح هسته‌ای بازگردد.

در واکنشی دیگر، ارتش آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پرتاب موشک کوتاه‌بُرد هیچ تهدیدی فوری متوجه آمریکا یا متحدانش نمی‌کند. ارتش آمریکا اما این رزمایش را نشانه‌ای از تاثیر بی‌ثبات‌کننده‌ برنامه تسلیحاتی “غیرقانونی” کره شمالی خواند.

در مقابل کره شمالی با متهم کردن آمریکا به ایجاد تخاصم، از این کشور خواست به رزمایش‌های نظامی مشترک با کره جنوبی پایان دهد.

گیم سونگ نماینده کره شمالی در سازمان ملل در اظهاراتش گفت “حق دفاع” را برای حود محفوظ می‌داند و این حق را “غیرقابل انکار” توصیف کرد.

سخنرانی نماینده کره شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در حالی انجام شد که گزارش شده پیونگ یانگ در حال آزمایش موشک کوتاه برد خود بود.

تصور می‌شود کره‌ شمالی موشک کوتاه‌برد خود از نزدیکی “موپیونگ ری” همان مکانی پرتاب کرده است که قبلا برای آزمایش موشک‌های قاره‌پیما استفاده می‌شده است.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز با ابراز تاسف از این حادثه گفت که خواهان ایجاد ثبات در شبه جزیره کره شد.

در اوایل ماه جاری پیونگ یانگ موشک‌های بالستیک و کروز را آزمایش کرد.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که چند روز پیش کره شمالی نیز تمایل خود را برای مذاکره با کره جنوبی اعلام کرده بود.