مهدی کروبی، از رهبران اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸، از «دخالت فراقانونی» در انتخابات ۱۴۰۰ انتقاد کرده است.

حساب تلگرامی وب‌سایت امتداد، روز پنج‌شنبه، ۱۳ خرداد، موضع آقای کروبی را که همسرش فاطمه کروبی به صورت مکتوب در اختیار این رسانه قرار داده، منتشر کرده است.

موضع مهدی کروبی درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران این است که وی «هرگونه دخالت فراقانونی که منجر به تضییع حقوق ملت شود را به رسمیت نشناخته و نمی‌شناسند.»

وی در عین حال از «رفتار شورای نگهبان در کنار گذاشتن فله‌ای نامزدهای انتخابات پیش رو» انتقاد کرده است.

فاطمه کروبی در این متن نوشته که مهدی کروبی، «پیش از حصر، بیش از ۱۰ نامه در راستای حذف نظارت استصوابی به مقامات ارشد نظام و شورای نگهبان» نوشته است.

خانم کروبی در عین حال نوشته که همسرش از بیانیه مجمع روحانیون مبارز درباره انتخابات ۲۸ خرداد تقدیر کرده است.

مجمع روحانیون مبارز در نشستی به ریاست محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، از اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات انتقاد کرده و آن را «بی‌اعتنایی بی‌سابقه‌» به مردم دانسته که باعث کاهش مشارکت در انتخابات خواهد شد.

این تشکل سیاسی اعلام کرده که هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ندارد؛ «تا از افتادن در دامی که مهندسان انتخاباتی تدارک دیده‌اند»، بپرهیزد.

شهریور سال ۹۹، اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی و از نزدیکان مهدی کروبی گفته بود که در جریان دیدار این نامزد انتخابات سال ۸۸ با دوستان و یارانش، او «تاکید موکد داشته که انتخابات ۱۴۰۰ پرشور برگزار شود».

مهدی کروبی ۸۲ ساله و از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری مناقشه‌انگیز سال ۱۳۸۸ در ایران از زمستان ۱۳۸۹ به دستور رهبر جمهوری اسلامی در خانه محصور شده است.