واکسیناسیون با واکسن کرونای ساخت مدرنا/موسسه سلامت آمریکا در انگلستان آغاز شد. در کنار واکسن فایزر/بیوان‌تک و استرازنکا/آکسفورد، این سومین واکسن کرونایی است که در انگلستان استفاده می‌شود.

این واکسن در ۲۱ مرکز در انگلستان تزریق می‌شود و در کنار واکسن فایزر، جایگزین واکسن استرازنکا برای افراد زیر ۳۰ سال است که اخیرا شبهاتی درباره ربط آن با یک عارضه نادر مطرح شده است.

تزریق واکسن مدرنا از هفته پیش در اسکاتلند و ولز آغاز شد.

در همین حال در مرحله دوم واکسیناسیون در بریتانیا، گروهی سنی جدیدی واجد شرایط شده‌اند و افراد بالای ۴۵ سال اکنون می‌توانند واکسن کرونا بزنند. پیش از این افراد بالای پنجاه سال در اولویت بودند.

در اولین ساعت‌هایی که افراد ۴۵ سال امکان گرفتن نوبت برای زدن واکسن را پیدا کردند سایت نظام بهداشت و درمان از کار افتاد.

دولت بریتانیا می‌گوید واکسینه کردن کل جمعیت بزرگسال تا آخر ژوئیه طبق برنامه در جریان است.

تاکنون در بریتانیا ۷/۷ میلیون نفر هر دو نوبت و ۳۲ میلیون نفر یک نوبت واکسن کرونا تزریق کرده‌اند.

واکسن

واکسن مدرنا

به گفته مدیر نظام بهداشت و درمان انگلستان این واکسن سلاح دیگری در مقابله با همه‌گیری کرونا است و با رسیدن واکسن بیشتر، مراکز بیشتری هم واکسن مدرنا را ترزیق خواهند کرد.

او واکسن را “امید ما” برای پایان دادن به سالی است که مشابهش نبوده است.

واکسن

واکسن مدرنا نیز مثل واکسن فایزر از فناوری جدید ام‌آران‌ای بهره می‌برد اما برخلاف واکسن فایزر که باید در سرمای منفی هفتاد درجه سانتی‌گراد نگهداری شود به سرمای منفی بیست درجه نیاز دارد.

این واکسن در دو نوبت با فاصله چهار تا دوازده هفته تزریق می‌شود.

هفته پیش کمیسیون مشترک واکسیناسیون و ایمنی‌سازی که به دولت بریتانیا مشورت می‌دهد در “نهایت احتیاط” توصیه کرد به افراد زیر سی سال واکسن استرازنکا تزریق نشود چرا که در هر یک میلیون نفر چهار مورد لخته‌شدن خون گزارش شده است.

به گفته نظام بهداشت و سلامت انگلستان، بیشتر واکسیناسیون اکنون برای نوبت دوم است اما نوبت اول هم برای افراد بالای پنجاه و کسانی که در خدمات بهداشتی-درمانی یا اجتماعی کار می‌کنند در دسترس است.

در همین حال وزارت بهداشت بریتانیا گفته “بزرگترین عملیات آزمایش کرونا تاکنون” را در جنوب لندن آغاز کرده است، برای شناسایی تعداد “قابل‌توجهی” مبتلا به سویه‌ای از کرونا که نخستین بار در آفریقای جنوبی شناخته شد.

در واکسن‌های اِم‌آراِن‌اِی از بخشی از رمز ژنتیکی ویروس استفاده می‌شود که پس از تزریق، به داخل سلول راه یافته و پروتئین شاخکی ویروس را بدون بیماری‌زایی تولید و دسترس سیستم ایمنی قرار می‌دهد تا بر ضد آن پادتن و سلول‌های ایمنی تی تولید کند. بنابراین وقتی خود ویروس کرونا وارد بدن شود سیستم ایمنی می‌تواند آن را شناسایی و خنثی ‌کند.

بر اساس نتایج کارآزمایی‌های بالینی واکسن مدرنا ۹۴ درصد اثربخشی داشته و در تمام موارد از بیماری شدید جلوگیری کرده است.

دولت بریتانیا ۱۷ میلیون دِوز واکسن مدرنا خریده است که برای واکسیناسیون ۸/۵ میلیون نفرکافی است.

مدرنا می‌گوید واکسن کرونایش عوارض جانبی جدی ندارد و خوب تحمل می‌شود. در نوبت اول اگر عارضه‌ای ایجاد شود درد در محل تزریق است و در نوبت دوم ممکن است خستگی، درد عضلات و مفاصل، سردرد و درد و قرمزی در محل تزریق ایجاد شود