یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران از مشاهده مواردی از ابتلا به عفونت قارچ سیاه در تهران خبر داد.

مسعود مردانی به خبرگزاری برنا گفت که به صورت رسمی موردی اعلام نشده، اما «موارد تکی» بوده که بیمار کرونایی بهبود پیدا کرده، ولی «به دلیل مصرف کورتون و دگزامتازون به عفونت قارچی یا هوی مایکوزین مبتلا شده است».

به گفته این مقام مسئول، این بیماری عارضه شایعی نیست، اما اگر در سطح جامعه عفونت قارچی مهاجم، فراگیر شود منجر به مرگ و میر خواهد شد، مانند کشور هندوستان که این روزها درگیر واریانت خطرناکی است و موارد ابتلا به کرونا در آن افزایش شدیدی داشته و «از آنجایی که بی‌حساب و کتاب کورتون و دگزامتازون تجویز می‌کنند، عفونت قارچی به وجود آمده است».

هند پس از ایالات متحده بالاترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در جهان را دارد و همزمان بیماری مرگبار دیگری در این کشور شایع شده که قبلا نادر بوده و هزاران نفر از مبتلایان یا بهبودیافتگان کرونا درگیر عفونت «قارچ سیاه» شده‌اند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به پزشکان توصیه کرده که اگر به بیمار خود مصرف طولانی کورتون یا دگزامتازون تجویز می‌کنند، حتما او را تحت نظر قرار دهند.

همزمان خبرگزاری فارس به نقل از ناهید خداکرمی گزارش داد که از اسفند سال ۹۸ تا یکم خرداد ۱۴۰۰ نزدیک به ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان باخته‌اند و از این تعداد ۱۸ هزار و ۵۱۲ نفر مرد و ۱۲ هزار و ۱۶۸ نفر زن بودند.

بر اساس همین گزارش، آمار ورودی متوفیان ناشی از کرونا در بهشت‌ زهرا بالاست و به گفته برخی از اعضای شورای شهر همچنان وضعیت تهران شکننده است.