تلویزیون دولتی ایران آغاز “سومین” مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت داخل با نام “کوو ایران برکت” را زنده پخش کرده است.

قرار است در این مرحله “بیست هزار نفر” با این واکسن که شرکت شفافارمد زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام ساخته واکسینه شوند.

مینو محرز از اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا که مسئول ارزیابی علمی واکسن کروناست، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و محمدعلی امیرزرگر استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی همدان از جمله داوطلبان تزریق این واکسن در فاز سوم بودند.

به گفته حامد حسینی رئیس گروه مطالعات بالینی واکسن کرونا تاکنون ۲۸۰ داوطلب در مرحله اول واکسینه شده و برای ۳۰ درصد تزریق دوم هم انجام شده است.

آقای حسینی گفت آزمایش انسانی این واکسن از امروز (یکشنبه) در شش شهر آغاز می شود؛ ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در تهران و کرج و بقیه در چهار شهر بوشهر، اصفهان، مشهد و شیراز.

در همین حال محمدرضا صالح، مجری مطالعات بالینی این واکسن گفته است مرحله سوم کارآزمایی آن “در برخی کشورهای همسایه” نیز “مستقل” انجام خواهد شد.

آقای صالحی نامی از این کشورها نبرد اما گفت برای واکسن در حال ساخت در موسسه پاستور هم چنین کاری شده است.

سردرگمی در ثبت‌نام تزریق واکسن

هفته گذشته روزنامه همشهری گزارش کرد “پایگاه‌های سلامت” در ایران، ثبت‌نام از افراد بالای شصت سال را برای واکسن کرونا آغاز کرده‌اند اما وزارت بهداشت ایران امروز گفت “محلی برای ثبت نام واکسن کرونا اعلام نشده است و مردم به پایگاه‌های سلامت مراجعه نکنند.”

در گزارش روزنامه همشهری آمده بود در بعضی از پایگا‌ه‌های بهداشت صف‌های طولانی برای ثبت‌نام تشکیل شده، در بعض مراکز ثبت‌نام حضوری و در تعداد محدودی تلفنی بوده است.

در بعضی مراکز کد ملی و سابقه بیماری فرد هم ثبت می‌شود اما در بعضی دیگر تنها به نام و تلفن بسنده شده است.‌‌‌

به گزارش روزنامه همشهری مسئولان پایگاه‌های سلامت به مراجعه‌‌کنندگان می‌گویند از نوع واکسن و زمان واکسیناسیون اطلاعی ندارند.‌

ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی شود که زمان مراجعه به پایگاه‌ها را اعلام کند. ‌‌به گفته این ستاد زمان تقریبی واکسیناسیون عمومی “از اواخر تیر و مرداد” خواهد بود.

قرنطینه پرسپولیس در بازگشت از هند

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران با توجه به شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا و آمار بالای ابتلا و مرگ در هند گفته است همه اعضا و همراهان کاروان تیم پرسپولیس “به محض بازگشت” از هند باید “تست” شوند و در “قرنطینه کامل” قرار گیرند.تیم فوتبال پرسپولیس در چارچوب لیگ قهرمانان فوتبال آسیا برای مسابقه با تیم گوا به هند سفر کرده است.

آقای نمکی دیروز از وزارت کشور خواسته بود همه پروازهای از و به هند را لغو کند، با این حال گزارش‌هایی مبنی بر تداوم پروازها به هند منتشر شده است.

براساس آخرین آمار دولتی، ۴۵۴ مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته فوت کرده‌اند که بالاترین رقم در پنج‌ماه اخیر است. ۱۹ هزار و ۱۶۵ مورد جدید ابتلا به کرونا هم شناسایی شده است.

ابهام درباره ممنوعیت پروازهای ایران به هند

با اینکه مقام‌های ایران به علت شیوع گسترده گونه جهش‌یافته کرونا، پرواز به هند و پاکستان را ممنوع اعلام کرده‌اند بعضی گزارش‌ها حاکی از ادامه فروش بلیت این پروازها است.

نگاهی به بعضی وبسایت‌های خدمات مسافرتی در ایران نشان می‌دهد که بلیت دهلی را غیرمستقیم از شرکت‌های هوایی نظیر قطر و امارات، حتی برای روز بعد می‌توان خرید.

تجارت‌نیوز از قول اپراتور یکی از آژانس‌های هواپیمایی خبر داده که “همچنان فروش بلیت پرواز به مقصد دهلی را داریم و فقط باید تست پی‌سی‌آر داشته باشید.”

بعضی اپراتورهای دیگر هم گفته‌اند درباره پروازهای هند تاکنون ابلاغی به آنها نشده است از جمله به گفته یکی از اپراتورهای فرودگاه امام خمینی، “تمامی پروازها به مقصد امارات و قطر انجام می‌شوند و سفرهایی که مقصد نهایی آنها دهلی است. درباره پروازهای ترانزیتی تا مقصد اولیه را اطلاع داریم. پروازها بدون هیچ تاخیری به موقع انجام می‌گیرند.”

این در حالیست که محمد حسن ذیبخش سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران گفته بود: “هیچ پروازی بین ایران با هند و پاکستان از مبدا فرودگاه امام خمینی انجام نمی‌شود و فروش بلیت پرواز بین ایران و این دو کشور تنها به صورت رزرو از سوی آژانس‌های مسافرتی است.