وزارت بهداشت ایران می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۵۰۸ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند. بسیاری از مقام‌ها آمار واقعی را بسیار بیشتر از این مقدار می‌دانند. در حالیکه مقامات وزارت بهداشت می‌گویند پیش‌بینی می‌شود آمار مرگ و میر بر اثر کرونا بالا بماند؛ همزمانی این بحران با مراسم عزاداری‌های محرم باعث نگرانی‌های بیشتری شده اما حکومت این مراسم را ممنوع نکرده است.

پیشتر نیز درخواست تعطیلی دو هفته‌ای برای مهار بحران کرونا مورد تایید ستاد ملی مقابله با کرونا قرار نگرفت. چند روز پیش سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کرد. اما این درخواست مورد موافقت مقامات مسئول قرار نگرفت.

بسیاری می‌گویند زندگی این روزها در کشور سیاه و غم‌انگیز است و براساس بسیاری از گزارش‌ها حالا نه تنها بیمارستانها “پر” هستند، بلکه سردخانه‌ها و قبرستانها هم ظرفیتشان پر شده است.

کرونا این روزها بزرگترین قاتل ایرانی‌هاست و عمده دلیل آن هم به گفته بسیاری “بی‌تدبیری” حکومت اگرچه به گفته منتقدان عدم پایبندی برخی از مردم به رعایت مسایل بهداشتی نیز از دیگر دلایل است اگرنه به بزرگی بی‌تدبیری دولتمردان.

در همین رابطه و با توجه به ایام عزداری‌‌های ماه محرم بسیاری از مراکز مذهبی کشور مانند مشهد این روزها در اوج بحران است. نمایندگان مشهد در نامه به رئیس‌جمهوری خواسته‌اند سفر به این شهر ممنوع و ادارات تعطیل شود. فعلا اما ظاهرا خبری از تعطیلی نیست.

حسین ساکن مشهد می‌گوید: “میان دوستان و اقوام نزدیک تعداد زیادی مبتلا به کرونا می‌بینم که حال چند نفر خوب نیست. داروها کمیاب شده. خبرهای بد از بیمارستانهای پر مشهد می‌شنوم. مهمانی و عروسی همچنان برگزار می‌شود. با آمدن محرم، خیمه عزاداری برپا می‌‌شود و این در حالیست که تعداد کمی از مردم مشهد واکسن زده‌اند؛ تنها راه چاره این است که بنشینیم خانه و بیرون نرویم و از جیب بخوریم تا این پیک هم تمام شود.”

تصاویر منتشر شده از عزاداری محرم در هیات موسوم به “علمدار مشهد” هم نشانگر عدم رعایت مردم به مسایل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

هیات موسوم به "علمدار مشهد"

این موضوع منحصر به مشهد نیست تصاویر عزاداری شب اول محرم در منطقه خزانه بخارایی در ترمینال جنوب در تهران هم همین است و البته در بسیاری از شهرهای دیگر.

رئیس ستاد مقابله با کرونا می‌گوید سراسر استان قرمز است و روند ابتلا به کرونا در بسیاری از نقاط کشور همچنان صعودی.

تهران

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران می‌گوید: “ما نمی‌توانیم همه مسوولیت‌ها رو متوجه مردم کنیم. اگر واکسیناسیون زودتر انجام می‌شد چنین وضعی را نداشتیم. اعمال قانون و حمایت از اقشار آسیب پذیر اگر بیشتر می‌شد دچار این مشکل نمی‌شدیم. پیش‌بینی چندین مرجع بین‌المللی این است که ما تا یکماه دیگه موارد ابتلا بالا خواهد رفت و تا یکماه و نیم دیگه موارد مرگ صعودی خواهد بود. البته اگر عامل تشدید کننده تجمع نداشته باشیم.”

همزمان گزارشهای از ایران حاکیست از صف‌های طولانی مبتلایان به کرونا و خانواده‌هایشان برای تهیه دارو است.

بیمارستان
رئیس ستاد مقابله با کرونا می‌گوید سراسر استان قرمز است و روند ابتلا به کرونا در بسیاری از نقاط کشور همچنان صعودی

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران می‌گوید: “از هفته پیش همه تخت‌ها را استفاده کردیم. ۱۱ هزار تخت از ۱۶ هزار تختی که قابلیت بستری بیمار را دارد، درگیر بیماران مبتلا به کروناست. این عدد بی سابقه است. تمامی ظرفیت معطوف به کروناست. تعداد بستری‌ها بالاست.”

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته ملی مقابله با کرونا می‌گوید : “در صف واکسن، فاصله‌گذاری رعایت نمی‌شود. تعداد زیادی از بیماران ۱۷-۱۸ ماه از خانه بیرون نرفته بودند. برای واکسن زدن در صف ایستادند و بعد از چند روز علایم کرونا داشتند. تجمع زیادی که در مراکز واکسیناسیون هست از منابع مهم آلوده شدن مردم محسوب می‌شود. مراکز را باید تعدادش را افزایش دهیم و واکسن زدن باید سهل شود. با موبایل اینترنتی باید به مردم وقت داد و مراکز را شبانه‌روزی کنند.”

همزمان ابراهیم رئیسی، نه در دوران مبارزات انتخاباتی و نه از زمان در دست گرفتن سکان ریاست‌جمهوری راهکار جدی و سریعی برای مقابله با کرونا نداشته است. او که خود در اوج بحران کرونا در خوزستان کمپین انتخاباتی برگزار کرد با انتقادهای زیادی هم روبه‌رو شد.