سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز شنبه، ۲۱ فروردین، از جان باختن ۱۹۳ بیمار جدید و شناسایی بیش از ۱۹ هزار و ۶۰۰ مبتلای دیگر به کرونا در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب آمار رسمی بیماران کووید ۱۹ در ایران به دو میلیون و ۴۹ هزار و ۷۸ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۶۴ هزار و ۲۳۲ نفر رسید.

سیما لاری همچنین گفت که چهار هزار و ۳۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی برآورد کرده است.

در همین حال علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا روز شنبه از شیب «بسیار تند» کرونا در ۱۲ استان کشور شامل اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، فارس، زنجان، همدان، کرمان، لرستان، مرکزی و قم خبر داد.

به گفته آقای رئیسی شیب کرونا در ۱۱ استان دیگر از جمله تهران «تند» است.

آقای رئیسی درباره شاخص‌هایی که سرعت روند کرونا را تعیین می‌کند، توضیح و آماری ارائه نداد.

در آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران وضعیت ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی اعلام شده است.

با اعلام وضعیت قرمز و نارنجی کرونا در ۸۰ درصد شهرهای ایران، ستاد ملی کرونا تصویب کرده است که سراسر کشور از روز شنبه به مدت ده روز تعطیل خواهد بود و در شهرهای قرمز و نارنجی، ادارات و دستگاه‌های ضروری تا یک‌دوم و دستگاه‌های غیرضروری تا دو‌سوم نیروهای خود را کاهش خواهند داد.