بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت که روز ‌شنبه، ۱۳ دی، منتشر شد، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۱ نفر دیگر بر اثر کرونا در کشور جان باختند و شش هزار و ۴۵ نفر بیمار جدید شناسایی شد.

با وجود اعلام روند کاهشی شمار جان‌باختگان و مبتلایان به کرونا در گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت ایران طی هفته‌های گذشته، اظهارنظر مقامات جمهوری اسلامی از احتمال اوج‌گیری دوباره کرونا در روزهای آینده خبر می‌دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه، ۱۳ دی‌ماه، از «احتمال درگیری با موج دیگر کرونا در بهمن یا اسفند» گفت و علیرضا رئیسی، سخنگوی این ستاد از «آغاز پیک سوم» همه‌گیری کرونا در مازندران خبر داد و درباره وضعیت این بیماری در برخی شهرهای استان گیلان هشدار داد.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران در ادامه گزارش روز شنبه خود همچنین مجموع مبتلایان به کرونا از زمان شیوع آن در ایران را یک میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۷۴ نفر و قربانیان را ۵۵ هزار و ۴۳۸ نفر اعلام کرد.

به گفته سیما سادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت، حدود پنج ‌هزار مبتلا به کرونا هم در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که در حال حاضر چهار شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

آمار رسمی مبتلایان به کرونا و جان‌باختگان در ایران همواره با تردید جدی کارشناسان و شماری از مدیران بهداشتی در ایران مواجه بوده است.

مدیران سازمان نظام پزشکی ایران، آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند