ستاد ملی مقابله با کرونا ایران روز گذشته تعطیلی ۵ روزه سراسری را تصویب کرد، این در حالیست که پیش از آن وزیر بهداشت ایران خواستار تعطیلی یکپارچه دو هفته‌ای شده بود که این ستاد با آن مخالفت کرده بود.

کارشناسان بهداشتی و مدیران درگیر با موج پنجم کرونا با انتقاد از این تصمیم آن را به “زنگ تفریح” تشبیه کرده‌اند و خواستار تعطیلی کامل و قرنطینه و اجرای کامل محدودیت رفت و آمد شده‌اند. گزارش‌ها از ایران حاکیست که اکثر جاده‌ها به مقصد شمال ایران پرتردد بوده و بسیاری بدون توجه به موج پنجم شیوع کووید ۱۹ در ایران، اقدام به سفر تفریحی کرده‌اند.

کاظم دلخوش، نماینده شهر شمالی صومعه سرا در مجلس ایران یکی از منتقدان تعطیلی کوتاه مدت بدون بستن جاده‌هاست و می‌گوید “متاسفانه مردم از سه روز پیش از طریق جاده ها راهی استان های شمالی و سایر استان ها شده اند.”

به گفته وی “تازه قرار است از ساعت ۱۲ ظهر امروز پلیس راه جلوی ترددها را بگیرد، متاسفانه همه مردم راهی استان های شمالی و سایر استان ها شده اند و وضعیت راه ها مشخص است.”

ترافیک در آزاد‌راه تهران - کرج
ترافیک در آزاد‌راه تهران – کرج

آقای دلخوش در جلسه علنی مجلس گفته که “این نحوه برخورد و کنترل کرونا نیست” و “مگر مجلس در ستاد کرونا نماینده ندارد، این نحوه تصمیم گیری نادرست است. کشتارها در حال افزایش است باید قاطع برخورد کنند”.

حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران نیز تعطیلات اعلام شده و نحوه اجرای آن را برای مقابله با موج جدید کرونا در ایران ناکافی می‌داند و می‌گوید نحوه اجرای این تعطیلات “ممکن است عواقب بدتری هم داشته باشد”.

به گفته وی “اگر ملزومات تعطیلی در دوران پاندمی رعایت نشود، نه تنها بار بیماری را کاهش نمی‌دهد، بلکه افزایش هم می‌دهد. زیرا مردم این تعطیلات را به عنوان یک تنفس در نظر می‌گیرند.”

از نظر این پزشک “تعطیلات در کشورهایی که خوب کرونا را مدیریت کردند، لاک داون است. یعنی فرد وقتی داخل خانه رفت، اگر بخواهد از در خانه خارج شود، جریمه می‌شود و این چنین اقداماتی در مدیریت بیماری اصلا هم مربوط به جنگ جهانی دوم و کشورهای فقیر و … نیست، بلکه کشورهایی مانند ایرلند، انگلیس و… این اقدام را انجام داده‌اند.”

هجوم مسافران به استان مازندران

منبع تصویر، DONYA-E-EQTESAD

توضیح تصویر، هجوم مسافران به استان مازندران

این مسئول سازمان نظام پزشکی ایران می‌گوید که “تاکنون تعطیلی‌هایی که در ایران داشتیم، به معنای خوش‌گذرانی، باهم بودن، صبح زود بیدار نشدن و سرکار نرفتن، بوده” و “اینکه تعطیلی نیست. تعطیلی به این معناست که کنترل شهر کاملا دست نیروی امنیتی سلامت باشد و کسی تردد نکند.”

آقای کرمانپور می‌گوید: “اگر تعطیلی مانند زنگ مدرسه بچه‌ها باشد، تاثیری ندارد. تعطیلاتی که داشتیم، مانند زنگ تفریح مدرسه شده است”.

کرونا در خوزستان

قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان نیز وضعیت شیوع کووید ۱۹ در این استان را وخیم عنوان کرده و گفته است: “وضعیت کرونا در استان خوزستان بیداد می‌کند و خوزستان از لحاظ تعداد بیماران بستری و فوتی، شرایط خوبی ندارد.”

او با اشاره به “شرایط سخت مجموعه بهداشت و درمان در پیک کرونا” از نهادهای خیریه و مردم خواسته تا به کمک کادر درمانی بیایند.

به گفته استاندار خوزستان “هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان خوزستان در بخش تخت‌های آی‌سی‌یو ۴۵۰ نفر بستری هستند و در تخت‌های عادی هم حدود ۲۱۰۰ بستری داریم”.

براساس آمار دولتی روز گذشته در ایران ۴۶۶ نفر از مبتلایان به کرونا جان خود را از دست دادند و ۲۹ هزار ۷۰۰ مبتلای جدید نیز شناسایی شد.

کارشناسان امور بهداشتی آمار واقعی جان‌باختگان روزانه در ایران را دو تا سه برابر آمار رسمی تخمین می‌زنند.

یکی از عوامل شیوع موج‌های پشت‌ سر هم کرونا در ایران و بالا بودن آمار مرگ و میر عدم واکسیناسیون سراسری مردم در مقابل این ویروس بوده است. مقامات جمهوری اسلامی از ابتدای عرضه واکسن‌های کرونا در جهان با واردات واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا مخالفت کردند و این مسئله باعث شد تا دسترسی به واکسن برای عموم مردم سخت‌تر از دیگر کشورهای دنیا باشد.