وزارت بهداشت ایران آخرین آمار رسمی مرگ‌ومیر در اثر کرونا را اعلام کرد، براساس آن رکورد جدیدی از آغاز شیوع این ویروس در ایران ثبت شده و در شبانه روز گذشته ۶۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند، که مجموع جان‌باختگان را به ۹۷ هزار ۸۲۸ نفر رسانده است.

همچنین ۳۶ هزار و ۷۳۶ مبتلا جدید نیز در ایران شناسایی شده که مجموع کل مبتلایان را به بیش از ۴ میلیون ۴۲۵ هزار نفر می‌رساند.

کارشناسان امور بهداشتی، آمار واقعی جان‌باختگان و مبتلایان روزانه در ایران را دو تا سه برابر آمار رسمی تخمین می‌زنند و اخیرا برخی مقامات بهداشتی ایران هم اذعان کردند که آمار واقعی را وزارت بهداشت ایران از سازمان جهانی بهداشت “مخفی” کرده است.

یکی از عوامل شیوع موج‌های پشت‌ سر هم کرونا در ایران و بالا بودن آمار مرگ و میر عدم واکسیناسیون سراسری مردم در مقابل این ویروس بوده است. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ابتدای عرضه واکسن‌های کرونا در جهان با واردات واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا مخالفت کردند و این مسئله باعث شد تا دسترسی به واکسن برای عموم مردم سخت‌تر از دیگر کشورهای دنیا باشد.

کرونا در ایران

انتقاد از تعطیلات ‘زنگ تفریحی’

ستاد ملی مقابله با کرونا ایران روز گذشته تعطیلی ۵ روزه سراسری را تصویب کرد، این در حالیست که پیش از آن وزیر بهداشت ایران خواستار تعطیلی یکپارچه دو هفته‌ای شده بود که این ستاد با آن مخالفت کرده بود.

کارشناسان بهداشتی و مدیران درگیر با موج پنجم کرونا با انتقاد از این تصمیم آن را به “زنگ تفریح” تشبیه کرده‌اند و خواستار تعطیلی کامل و قرنطینه و اجرای کامل محدودیت رفت و آمد شده‌اند. گزارش‌ها از ایران حاکیست که اکثر جاده‌ها به مقصد شمال ایران پرتردد بوده و بسیاری بدون توجه به موج پنجم شیوع کووید ۱۹ در ایران، اقدام به سفر تفریحی کرده‌اند.

کاظم دلخوش، نماینده شهر شمالی صومعه سرا در مجلس ایران یکی از منتقدان تعطیلی کوتاه مدت بدون بستن جاده‌هاست و می‌گوید “متاسفانه مردم از سه روز پیش از طریق جاده ها راهی استان های شمالی و سایر استان ها شده اند.”

به گفته وی “تازه قرار است از ساعت ۱۲ ظهر امروز پلیس راه جلوی ترددها را بگیرد، متاسفانه همه مردم راهی استان های شمالی و سایر استان ها شده اند و وضعیت راه ها مشخص است.”

ترافیک در آزاد‌راه تهران - کرج
ترافیک در آزاد‌راه تهران – کرج

آقای دلخوش در جلسه علنی مجلس گفته که “این نحوه برخورد و کنترل کرونا نیست” و “مگر مجلس در ستاد کرونا نماینده ندارد، این نحوه تصمیم گیری نادرست است. کشتارها در حال افزایش است باید قاطع برخورد کنند”.

حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران نیز تعطیلات اعلام شده و نحوه اجرای آن را برای مقابله با موج جدید کرونا در ایران ناکافی می‌داند و می‌گوید نحوه اجرای این تعطیلات “ممکن است عواقب بدتری هم داشته باشد”.