در آستانه نوروز و دیدوبازدیدها و سفرهای نوروزی نگرانی از شیوع کرونا در ایران شدت گرفته است و طبق آمار رسمی در ۲۴ ساعت گذشته بیش از هفت هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند.

دولت با طبقه‌بندی شهرهای کشور به قرمز، نارنجی، زرد و آبی محدودیت‌هایی برای سفرهای نوروزی تعیین کرده است. بر اساس آخرین اعلام، ۹ شهرستان قرمز، ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۹۵ شهرستان زرد و ۱۱۳ شهرستان آبی هستند.

آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه شهرهای قرمزند.

در همین حال محسن فرهادی از معاونان مرکز سلامت وزارت بهداشت گفت سفر به شهرهای قرمز آزاد نشده بلکه دولت اعلام کرده چنین سفرهایی در دوران تعطیلات نوروز “ممنوع نیستند” و اگر نتیجه آزمایش کرونای کسی منفی باشد، می‌تواند به شهرهای قرمز سفر کند.

این در حالی است که ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت دیروز تاکید کرده بود سفر به شهرهای قرمز ممنوع است.

محسن فرهادی همچنین گفت با توجه به “تقلبی” بودن جواب منفی برخی آزمایش‌های کرونا که روی کاغذ ثبت شده، ملاک، بانک اطلاعات الکترونیک آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا است که به سامانه‌های حمل‌ونقل عمومی کشور متصل شده است: “اگر فردی بلیت را به صورت پیش‌فروش نوروزی خریداری کرده باشد، هنگام استفاده از حمل ‌و نقل عمومی اطلاعات هویتی او با بانک اطلاعاتی آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا چک می‌شود.”

اما تیمور حسینی جانشین رئیس پلیس راهور امروز بر ممنوعیت ورود به این ۴۰ شهر بر اساس مصوبه ستاد کرونا تاکید کرد و گفت که مبلغ جریمه در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی نیم میلیون تومان است.

کرونا در ایران

سفرهای زیارتی در ایام نوروز هم سبب نگرانی مسئولان بهداشتی است و مهدی قلیان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز از همه خواست به این شهر سفر نکنند چرا که “سنت حضور در حرم امام رضا در لحظه تحویل سال نو” می‌تواند باعث قابل توجه تعداد مبتلایان شود و “حتی اگر از ورود بخشی از شهروندان به حرم جلوگیری شود، تجمعی که پشت درها شکل می‌گیرد خود به محلی برای شیوع کرونا تبدیل خواهد شد.”

به گفته او مشهد از نظر شیوع کرونا در وضعیت زرد است و نوعی که اولین بار در بریتانیا شناسایی شد در مشهد نیز دیده شده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز (جمعه ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۹، ۱۹ مارس ۲۰۲۱) اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۷۶۲۰ بیمار جدید شناسایی شده‌اند که تعداد کل بیماران را به یک میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۶۵ نفر رسانده است.

در ۲۴ ساعت گذشته ۷۵۷ نفر بستری شده‌اند و ۶۸ بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به ۶۱ هزار و ۶۴۹ نفر رسیده است. ۳۸۷۹ نیز بیماری شدید دارند. وزارت بهداشت می‌گوید تاکنون در ایران بیش از ۱۲ میلیون آزمایش کرونا انجام شده است.

در همین حال برنامه واکسیناسیون کرونا هم در ایران در جریان است و به گفته محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، “بیش از ۴۰۰ هزار دوز واکسن روسی و ۲۵۰ هزار دوز واکسن چینی”، “صد هزار واکسن هندی” و “۳۰۰ هزار واکسن دیگر” وارد ایران شده و انستیتو پاستور هم “صد هزار واکسن” تولید کرده است.

در وهله اول اولویت واکسن با کارکنان بهداشتی و درمانی و سالمندان بالای ۶۵ سال است