نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران به علت ادامه شیوع ویروس کرونا خواستار برگزاری مراسم شب‌های قدر ماه رمضان به صورت مجازی شد.

آقای توکلی گفته است که “ما در پیک کرونا قرار داریم و این پیک حداقل تا یک الی دو هفته آینده ادامه دار خواهد بود” و “روند فعلی بیماری شیب افزایشی دارد اما مقدار شیب آن خیلی زیاد نیست”.

این مقام وزارت بهداشت ایران گفته است که مشکلاتی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد و در این مورد به مغازه‌هایی که به شکل غیر رسمی فعال هستند و نیز به رستوران‌ها در تهران اشاره کرده است.

کارشناسان دلایل شیوع موج جدید کووید ۱۹ در ایران را عدم سختگیری دولت در خصوص ممنوعیت سفرهای نوروزی و اعمال مقررات سختگیرانه برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه شهرها و دید و بازدیدهای نوروزی می‌دانند.

براساس آخرین آمار دولتی روز گذشته در ایران ۳۸۵نفر پس از ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و ۱۹ هزار ۸۸۹ مبتلای جدید نیز شناسایی شد.

پیامک برای دریافت واکسن

خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشته است که واکسیناسیون کرونا در ایران در چهار فاز برنامه ریزی شده که “برای هر فاز هم افراد دارای اولویت مشخص شده‌اند که تلقیح واکسن براساس این اولویت‌ها و با اطلاع رسانی پیامکی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود”.

به نوشته ایسنا “برای دریافت و تزریق واکسن کرونا نیازی نیست به مراکز بهداشتی مراجعه کنید و در صف بایستید و طبق اعلام مسوولان فقط منتظر اعلام و پیامک وزارت بهداشت باشید”.

پیشتر وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که فاز دوم واکسیناسیون برای افراد سالمند آغاز شده و آدرس سایتی هم برای ثبت نام اعلام شد که این موضوع باعث سردرگرمی شد و “بسیاری از افراد برای ثبت‌نام و دریافت واکسن کرونا برای سالمندان‌شان راهی خانه‌ها و مراکز بهداشتی شدند”.

پس از آن وزارت بهداشت اعلام کرد که چیزی به اسم ثبت‌نام برای واکسن کرونا وجود ندارد و این وزارتخانه “بر اساس اولویت‌بندی” برای تزریق واکسن کرونا به مردم اطلاع‌رسانی می‌کند اما به نوشته ایسنا “باز هم شاهد ازدحام و ایجاد صف‌های متعددی در مقابل مراکز بهداشتی بودیم