در حالیکه بار دیگر رکورد مرگ در یک شبانه‌روز بر اثر کرونا در ایران شکسته شده است، برخی نشانه‌ها حاکی از گذر از اوج موج پنجم کرونا است. ۱۹۵ روز بعد از اعلام رسمی آغاز واکسیناسیون سراسری کرونا در ایران شمار بزرگسالان کاملا واکسینه، به ده درصد رسید.

بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران در شبانه‌روز گذشته ۷۰۹ بر اثر کرونا جان باخته‌اند و ۴۰۶۲۳ مبتلای جدید شناسایی شده‌اند. تعداد مبتلایان جدید از رکورد بیش از پنجاه‌هزار نفر در ۲۶ مرداد کمتر شده اما همچنان زیاد است.

به گفته دکتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران، “تعداد بیماران سرپایی در بیمارستان‌های تهران از اواخر هفته گذشته کاهش یافته” اما آمار مرگ “همچنان بالاست و در این زمینه استان در وضعیت قرمز قرار دارد.”

نمودار مرگ‌ومیر اضافی در ایران از زمستان ۱۳۹۸ تا نیمه مرداد ۱۴۰۰

در همین حال روند واکسیناسیون همچنان در ایران به‌کندی پیش می‌رود و جمعیت بزرگسال کاملا واکسینه به ده درصد رسیده است، به نظر می‌رسد روند تامین و تزریق واکسن در روزهای اخیر کمی سرعت گرفته باشد.

بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران، نزدیک به ۶/۵ میلیون نفر (۶۴۷۶۷۷۳) هر دو نوبت واکسن کرونا را زده‌اند که تقریبا ده درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ایران می‌شود.

واکسن سینوفارم چین با فاصله بیشتر از دیگر واکسن‌های کرونا استفاده شده است (حدود ۶۸ درصد). با این حال شمار کسانی که نوبت دوم واکسن سینوفارم را دریافت کرده‌اند، نزدیک چهل درصد است.

بعد از سینوفارم، واکسن استرازنکا پرمصرف‌ترین بوده است (حدود ۱۸ درصد) و بعد واکسن برکت (کمتر از ده درصد). حدود چهارصد هزار نفر با واکسن اسپوتنیک روسیه و کمتر از ۵۵ هزار نفر هم با واکسن بهارات هند واکسینه شده‌اند.

کرونا

محمد مخبر معاون اول فعلی رئیس‌جمهور، در جایگاه قبلی‌اش، یعنی ریاست ستاد اجرایی فرمان امام، از رسیدن ظرفیت تولید “اولین واکسن کرونای ساخت ایران” به ماهانه ۱۰، ۱۲ و ۱۵ میلیون دوز تا ماه مرداد خبر داده بود، با این حال مجموع تزریق واکسن برکت هنوز به دو میلیون و دویست هزار دوز نرسیده است.

حکومت ایران که از ابتدای شیوع کرونا مخفی‌کاری و آمارها را “مهندسی” کرده است، به دلیل نزدیک بودن “ایام دهه فجر” و انتخابات مجلس نزدیک به یک ماه ورود کرونا را به ایران انکار کرد. کمی بعد، بررسی بی‌بی‌سی فارسی نشان داد آمار واقعی چند برابر آمار رسمی است.

آخرین بررسی بی‌بی‌سی فارسی نشان می‌دهد که از آغاز همه‌گیری کرونا، تا نیمه تابستان امسال، حدود دویست هزار نفر بیشتر از میانگین مدت مشابه سال‌های قبل از شروع همه‌گیری فوت کرده‌اند. طبق آمار رسمی، شمار رسمی کل جان‌باختگان کرونا ۱۰۳۳۵۷ نفر اعلام شده است.

موج پنجم کرونا در ایران که از اواخر خرداد شروع شد، بسیار وسیع‌تر و مرگبارتر از موج‌های قبلی بوده است و بارها رکوردهای ابتلا و مرگ حتی در روزهای متوالی شکسته شدند.

برخی منتقدان می‌گویند در دوران موج پنجم شمار آزمایش‌های کرونا کاهش یافته و به این ترتیب آمارها پایین‌تر از حد واقعی هستند.