وزارت بهداشت ایران می‌گوید “تا اواخر شهریور” به همه دانشجویان واکسن کرونا تزریق خواهد شد تا در سال تحصیلی جدید، کلاس‌های دانشگاه‌ها حضوری برگزار شود.

سیما سادات لاری معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت ایران امروز گفت “اساتید و دانشجویان” همه واکسینه خواهند شد “تا بدون مشکل” در دانشگاه حضور پیدا کنند:

“برنامه وزارت بهداشت این است که در مهر ماه آموزش حضوری در دانشگاه‌ها داشته باشیم چرا که آموزش مجازی علی رغم موفقیت در برخی موارد، به دانشجویان ضربه وارد کرده است. بنابراین ما باید هر چه زودتر به وضعیت عادی آموزش که همان حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها است برگردیم.”

روند واکسیناسیون و واردات واکسن کرونا در ایران کمی سرعت گرفته است اما هنوز کمتر از حدود ۳/۵ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال واکسینه شده‌اند، کمی بیش از دو میلیون نفر.

این در حالی است که بنا به آمارهای رسمی، اوج موج چهارم کرونا، وسیع‌ترین و شدیدترین موج کرونا در ایران، پشت سر گذاشته شده و برای مثال دو روز پیش تمام شهرهای استان کرمانشاه از وضعیت قرمز خارج شدند. در حال حاضر سه شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی نیست.

با این حال آمار ابتلا در ایران همچنان قابل توجه است و بنا به اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۱۴ هزار و ۳۱۹ بیمار جدید شناسایی و ۲۰۹۴ نفر بستری شده‌اند. ۲۸۶ نفر هم فوت کردند که کل جان‌باختگان کرونا در ایران را به ۷۷ هزار و ۲۲۲ نفر رساند.

واردات واکسن هم بیشتر شده و به گفته وزیر بهداشت ایران، “روز گذشته یک‌میلیون دوز واکسن وارد شد، امروز هم یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار دوز وارد شد و تا آخر هفته باز هم واکسن به دستمان می‌رسد.”

وزرات بهداشت ایران گفته دومین محموله ارسالی کوواکس (سیستم توزیع واکسن کرونای سازمان بهداشت جهانی) را دریافت کرده که یک میلیون و ۴۵۲ هزار دوز واکسن استرازنکا است.

واکسن

با این حال کمبود واکسن در برخی استان‌ها گزارش شده و برای مثال موجودی واکسن در استان خوزستان به “اتمام” رسیده و واکسیناسیون متوقف شده است.

به گفته فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی خوزستان، “وزارت بهداشت‌ اعلام کرده است که یک محموله واکسن دیشب وارد کشور شده و یک محموله نیز امشب وارد کشور می‌شود و احتمالا فردا یا پس فردا دوباره به این استان واکسن داده می‌شود.”

“به محض رسیدن دوباره واکسن، واکسیناسیون از سر گرفته خواهد شد.”

در حالیکه واکسیناسیون رایگان به‌آهستگی در جریان است، انواع واکسن کرونا به قیمت‌های گزاف در بازار سیاه به فروش می‌رسند.

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در تلویزیونی دولتی گفته است “هر کسی خارج از سیستم بهداشت کشور، واکسن دریافت کرد حتما بداند که تقلبی است” و “اکثر پیام‌های تبلیغاتی دریافت واکسن بدون نوبت، از خارج ایران است.”

مقام‌های وزارت بهداشت ایران همچنین از وجود گونه جهش‌یافته ویروس کرونا که در هند شناسایی شد خبر می‌دهند و می‌گویند این گونه “در استان‌هایی” دیده شده اما “به‌شیوه‌هایی آن را مدیریت کردیم.”‌

این گونه، بر خلاف گونه‌ای که در بریتانیا شناسایی شد، از غرب وارد ایران نشده بلکه به گفته وزیر بهداشت ایران از “جنوب، جنوب شرق و شرق ما را گرفتار خواهد کرد.”

او گفت “هنوز مطالعه درست و دقیقی از ویروس هندی نداریم” و “هنوز نمی‌دانم رفتار آن چگونه است”.

ورود مسافران و کارگران از هند به شهرهای جنوبی ایران در هفته‌های اخیر باعث انتقادهایی شده هر چند پیش از آن رسما اعلام شده بود پرواز به یا از هند متوقف شده است.

اما به گفته ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران، “با دیوارکشی مرزها نمی‌توان از ورود سویه‌های مختلف کرونا جلوگیری کرد.”

سازمان بهداشت جهانی ویروسی که در هند شناسایی شد را “نگرانی جهانی” خوانده است. این ویروس دستکم در چهل کشور دنیا دیده شده و وزارت بهداشت بریتانیا گفته این نوع گونه غالب در برتانیا خواهد شد و جای ویروسی را می‌گیرد که نخستین بار در خود بریتانیا شناسایی شد.

در بسیاری کشورهای جهان این نگرانی وجود دارد این گونه که در هند شناسایی شد، با نام رسمی B.۱.۶۱۷، سبب برخاستن موج تازه شیوع شود بخصوص در کشورهایی که در حال برداشتن محدودیت‌های کرونا هستند.

.