همزمان با اعلام افزایش آمار مبتلایان، وزارت بهداشت ایران از قرمز شدن وضعیت تهران، کرج و اصفهان در روزهای آینده خبر داد و ستاد کرونا اعلام کرد مبتلایانی که در نوروز به سفر رفته‌اند، جریمه می‌شوند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران در روز شنبه، ۱۴ فروردین‌ماه، وضعیت ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی اعلام شد. در این گزارش همچنین آمده که به زودی شهرهای بیشتری از جمله تهران، کرج و اصفهان قرمز خواهند شد.

بر اساس تعریف ستاد کرونا در وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» از هر صدهزار نفر در یک شهرستان، دست‌کم ۱۰ نفر و در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» از هر صدهزار نفر در یک شهرستان، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده‌اند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم روز شنبه با اعلام سفر بیش از ۱۵ هزار نفر با تست کرونای مثبت در نوروز گفت: «این افراد که کد ملی آنها مشخص است به دلیل نقض قرنطینه به ازای هر روز ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.»

آقای رئیسی درباره نحوه شناسایی این بیماران و چند و چون اعمال این جریمه توضیحی نداد.

با وجود هشدارهای کارشناسان و برخی مقامات وزارت بهداشت ایران درباره افزایش آمار کرونا به دنبال سفرهای نوروزی، دولت حسن روحانی محدودیت‌های جدی برای کنترل ترددها به اجرا نگذاشت و مقامات دولت بیشتر به توصیه و هشدار بسنده کردند و پیش از نوروز درباره جریمه‌های احتمالی سخنی نگفتند.

به نظر می‌رسد جریمه ۲۰۰ هزار تومانی بابت نقض قرنطینه به سخنان رئیس جمهور ایران در مهر ۹۹ بازمی‌گردد.

حسن روحانی روز نوزدهم مهرماه سال گذشته گفته بود کسانی که ماسک نمی‌زنند، ۵۰ هزار تومان و افراد مبتلا به کرونا که از قرنطینه خارج می‌شوند، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و این جریمه‌ها به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز شنبه از جان باختن ۱۲۳ بیمار جدید و شناسایی ۱۱ هزار و ۴۲۰ مبتلای دیگر به کرونا در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب آمار رسمی بیماران کووید ۱۹ در ایران به یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۳۹۴ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۶۲ هزار و ۹۹۹ نفر رسید.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.