همزمان با اوج گیری موج پنجم شیوع کرونا، سخنگوی ستاد کرونا گفته به واکسن روسی ساخت ایران “امیدی نیست.” وزارت بهداشت تازه‌ترین آمار رسمی جان‌باختگان را اعلام کرد که براساس آن در شبانه‌روز گذشته ۲۵۹ نفر جان خود را از دست دادند.

امروز علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفته خط تولید واکسن اسپوتنیک‌وی در ایران تحت مجوز روسیه است و این کشور می‌تواند واکسن تولید شده را جای دیگر توزیع کند.

یکی از دلایل شیوع بیشتر کرونا و وقوع موج‌های پشت سرهم در ایران کندبودن روند واکسیناسیون گزارش شده است.

تاکنون بیش از ۷ میلیون نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۳۷۲ هزار نفر دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

مقام‌های دولت ایران زمستان گذشته در سفرهایی به مسکو برای خرید واکسن اسپوتنیک وی و ساخت آن در داخل کشور مذاکره کردند اما به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک تا ماه گذشته فقط ۹۰۰ هزار دوز از این واکسن ساخت روسیه به ایران تحویل داده شده است.

دیروز آیت‌الله علی‌خامنه‌ای، رهبر ایران، که روزهای نخست پس از تولید واکسن خواستار ممنوعیت واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی شده بود، گفت: “در کنار تولید داخلی ناچار بوده‌ایم و هستیم که از تولیدات کشورهای دیگر هم تا آن حدی که قابل اطمینان است استفاده کنیم و استفاده خواهیم کرد.”

او هم مانند سایر مقام‌های دولت بدون آنکه نام کشوری را ببرد از “بدقولی” در فروش واکسن خبر داد: “اختلالی در برخی از موارد در مسئله‌ تقسیم واکسن بین مردم به وجود آمد که البته عمدتا ناشی از بدقولی کسانی بود که قول داده بودند واکسن را به ما بفروشند و بدقولی کردند.”

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره راه‌اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک روسیه در ایران که قرار بود برای مصرف داخلی استفاده شود، گفته خط تولید این واکسن “الان به درد نمی‌خورد”.

آقای رئیسی درباره قرارداد خط تولید این واکسن توضیح داد “از مدت‌ها پیش می دانستیم روسیه ماهانه ۵ میلیون دوز تولید می‌کند و خط‌های مختلف را تحت لیسانس خود به کشورهای دیگر داده است”.

به گفته آقای رئیسی “این خط تولید در ایران است ولی قطعا مال ایران نیست و می توانند بر اساس قراردادهایی که دارند، محصولات را جای دیگر توزیع کنند.”

کرونا در ایران
یکی از مراکز واکسیناسیون کووید ۱۹ در ایران

روز گذشته ایرج حریرچی همچنین وعده داد که “ظرف چند روز آینده می‌توانیم هر روز یک درصد جمعیت کل کشور یعنی حدود ۸۴۰ هزار نفر را واکسینه کنیم”. رقمی که از متوسط واکسیناسیون روزانه در بریتانیا بالاتر است.

وضعیت به شدت قرمز

علیرضا زالی، فرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا شرایط تهران را وخیم خوانده و گفته ۱۰ الی ۱۴ روز در فرآیند واکسیناسیون تهران تاخیر وجود داشته است.

آقای زالی در این مورد که وضعیت تهران وخیم‌تر از آن چیزی است که مطرح می شود، گفت: “ما الان در تهران بیش از ۸۰۰۰ بیمار بستری داریم که این خودش می‌تواند مهم‌ترین و تلخ‌ترین خبر باشد و بیش از ۲۰ هزار مراجعه سرپایی داریم که این نشان دهنده وخامت جدی و مستمر است.”

واکسیناسیون کرونا در ایران

معاون بیمارستان فیروزآبادی شهر ری هم به ایلنا گفته است ورودی بیمارستان به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش تازه وزارت بهداشت، ۱۸ هزار و ۶۳۲ مورد ابتلای جدید ثبت شده که تعداد مبتلایان در ایران را به بیش از ۳ میلیون ۶۰۰ هزار نفر رسانده و آمار جان‌باختگان نیز به ۸۸ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران گفته رقم واقعی جان‌باختگان دوبرابر آماری است که این وزارتخانه اعلام می‌کند.