مقام‌های ایرانی با نگرانی از گسترش سریع ویروس جهش‌یافته کرونا که اولین بار در جنوب بریتانیا (کنت در انگلستان) مشاهده شده، درباره پرشدن تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها هشدار داده‌اند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از حسین کرمانپور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی ایران، نوشته که رعایت نکردن اصول بهداشتی باعث افزایش شمار مبتلایان شده است؛ موضوعی که باعث شده وزیر بهداشت هم هشدار بدهد که ایران در آستانه موج چهارم شیوع کرونا است.

همزمان با اظهارات یکی از مقام‌های وزارت بهداشت که گفته این وزارتخانه امکانات کافی ندارد که منشا ویروس را تشخیص بدهد، اخباری درباره مرگ دست‌کم سه بیمار بر اثر “ابتلا به نوع جدید” ویروس کووید ۱۹ که منشا آن بریتانیاست، منتشر شده است.

دو نفر از این بیماران در استان تهران و کرج و یک نفر آنها در کاشان در گذشته‌اند.

تازه‌ترین آمار ابتلا به کرونا در ایران

  • مرگ ۶۲ بیمار
  • ثبت ۷۳۹۰ مورد جدید در کشور
  • بستری شدن ۵۶۸ نفر در یک شبانه‌روز
  • مجموع جانباختگان: ۵۸ هزار و ۹۴۵ نفر
Banner

مقام‌های بهداشتی ایران هشدار داده‌اند که این طیف جدید ویروس در حال چرخش در سراسر ایران است. سویه (گونه) جدید ویروس کرونا که منشا آن بریتانیاست، با سرعت بالاتری سرایت می‌کند.

البته علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفته که کرونا ویروس “جهش‌پذیری” است و با گذشت یک سال از زمان شیوع آن “باید در انتظار جهش‌های متفاوت این ویروس در عرصه جهانی بود.” دکتر زالی گفته که “بروز جهش ویروس انگلیسی و سایر جهش‌ها، اتفاق عجیبی نیست و اولین و آخرین جهش هم نخواهد بود.”

شنبه ( ۲۵ بهمن/۱۳ فوریه) ، ۹ شهر استان خوزستان که ظاهرا وضعش از همه بحرانی‌تر است، قرمز شد به آن معنا که شمار بیماران در آنها به شدت افزایش یافته است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کشوری مبارزه با کرونا گفته خیز تند این بیماری در استان خوزستان نشان دهنده قدرت سرایت ویروس جهش یافته با منشا بریتانیا است و در این ویروس جهش‌یافته به گفته آقای رئیسی جوانان هم بیش از ویروس قبلی مبتلا خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از افزایش ۷۵ درصدی بیماران در چند روز گذشته خبر داده است.

علاوه بر خوزستان وضعیت استان گلستان در شمال ایران هم “نگران کننده” و این استان در آستانه چهارمین موج توصیف شده است.

واکسیناسیون در خراسان جنوبی
واکسیناسیون در خراسان جنوبی

از واکسن چه خبر؟

ایران همزمان در حال واکسیناسیون با واکسن “اسپوتنیک‌وی” است. واکسیناسیون به طور رسمی پنج روز پیش با دریافت ۲۰ هزار دوز آغاز شد. دیروز ۱۰۰ هزار دوز دیگر از این واکسن از روسیه به ایران رسید.

مقام‌ها در خراسان جنوبی امروز اعلام کردند که ۱۵۰ دوز واکسن برای واکسیناسیون کادر درمانی سه بیمارستان دریافت کرده‌اند.

Banner

مراحل اعلام شده واکسیناسیون در ایران

فاز اول (زمستان ۱۳۹۹)؛ کارکنان بهداشت و درمان حدود ۷۰۰ هزار نفر و افراد بسیار پرخطر شامل سالمندان و معلولان حدود ۶۰۰ هزار نفر

فاز دوم (بهار و تیر ۱۴۰۰)؛ جمعیت بالای ۶۵ سال حدود ۶ میلیون نفر و بیماران زمینه‌ای بین سن ۱۶ تا ۶۴ سال حدود ۶ میلیون نفر

فاز سوم (مرداد تا آذر ۱۴۰۰)؛ ساکنان مراکز تجمعی حدود ۲ میلیون نفر، افراد ۵۵ تا ۶۴ سال حدود ۵ میلیون نفر و افراد دارای شغل‌های ضروری حدود ۱۲ میلیون نفر

فاز چهارم (زمستان ۱۴۰۰)؛ همه مردم

Banner

کوواکس، نهاد هماهنگ کننده دسترسی عادلانه کشورها به واکسن هم قول داده که تا دو هفته دیگر یعنی اواخر فوریه توزیع واکسن سهمیه کشورها را آغاز کند.

در زیر با جست و جوی نام هر کشور، تازه ترین وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا را ببنید: