سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره افزایش آمار بیماران کرونا در استان‌‌های آذربایجان غربی، خوزستان و چهارمحال و بختیاری و ورود ویروس جدید از عراق هشدار داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی روز شنبه، دوم اسفندماه، همچنین با اشاره به گردش ویروس کرونا در عراق، بر لزوم مراقبت ویژه در مرزهای غربی کشور و اقدامات سختگیرانه عبور و مرور در این مرزها تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، شامگاه چهارشنبه،‌ ۲۹ بهمن‌ماه با بیان این که ویروس جهش‌یافته کرونا از عراق وارد این استان شده اعلام کرد که مرزهای این استان با عراق از روز شنبه، دوم اسفندماه، به مدت یک هفته بسته خواهد شد.

بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تاکنون ۲۱ مورد ویروس جهش‌یافته در استان‌های تهران، البرز، قزوین و خوزستان شناسایی شده و چهار نفر بر اثر آن جان باخته‌اند.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، شامگاه ۳۰ بهمن‌ماه همزمان با تائید شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا در سراسر کشور درباره کاهش سن ابتلا به این بیماری و شیوع ویروس جدید از طریق جوانان هشدار داد.

عصر روز جمعه، اول اسفندماه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از فوت دو کودک یک و ۹ ساله در خوزستان بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد،‌ اما درباره این که این دو کودک بر اثر ویروس جهش‌یافته جان خود را از دست داده‌اند یا خیر، اظهارنظری نکرد.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز شنبه، دوم اسفندماه از جان باختن ۶۸ بیمار دیگر بر اثر کرونا و شناسایی هفت هزار و ۹۲۲ بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب آمار رسمی مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به یک میلیون و ۵۶۶ هزار و ۸۱ نفر و شمار جان‌باختگان به ۵۹ هزار و ۴۰۹ نفر رسید.

همچنین، به گفته سیما سادات لاری، سه‌ هزار و ۶۷۷ نفر از بیماران کرونا در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

درستی آمار کرونا در ایران همواره مورد تردید جدی است و منابع گوناگون، از چهره‌های سیاسی داخلی گرفته تا ناظران و کارشناسان مستقل، شمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان کووید ۱۹ در ایران را چند برابر آمار رسمی می‌دانند.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۶۸ شهرستان در وضعیت آبی هستند.

شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه که وضعیت همگی آن‌ها قرمز گزارش شده، در استان خوزستان واقع شده‌اند.