در ایران درباره احتمال شکل‌گیری موج ششم کرونا هشدار داده شده است. طبق آمار، میزان مبتلایان در شماری از استان‌ها در این کشور روند صعودی داشته است.

وضعیت در استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، خوزستان، فارس، مازندران، البرز، مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی، گیلان، گلستان، قم و لرستان خطرناک گزارش شده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۲۲ شهرستان در وضعیت قرمز و ۱۲۸ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند و بر اساس آخرین آمار رسمی در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۳ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند.

همزمان گروهی از کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره احتمال بازگشایی مدارس در این شرایط هشدار داده‌اند.

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با بیان اینکه آمار کرونا و میزان مرگ و میر در اکثر مناطق رو به کاهش است گفت با این وجود “دلیل برداشتن محدودیت‌ها نمی‌شود، چون هنوز متاسفانه احتمال بروز موج ششم وجود دارد”.

 

عاطفه عابدینی، رئیس بخش اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری تهران، در مورد آخرین وضعیت مراجعان بیماری کرونا گفت که “به نظر می‌رسد میزان مراجعان سرپایی‌مان با شیبی آرام بیشتر شده، اما تعداد بستری‌های بیمارستان هنوز تغییر چشمگیری پیدا نکرده است. اما به هر حال تعداد شهرهای قرمز در حال بیشتر شدن است و این شاید زنگ خطر شروع پیک بعدی باشد”.

او همچنین گفته است که “ما امسال در ایران مواردی از آنفلوآنزای A مثبت داشتیم” و “امیدواریم آنفلوآنزا به پیک نرسد، اما خطر پیک آنفلوآنزا هم وجود دارد. به غیر از این باید حواسمان باشد که افرادی که می‌توانند برای کرونای شدید پرخطر محسوب شوند، آنفلوآنزای خطرناکی هم می‌توانند داشته باشند و اگر کسی آنفلوآنزا و کرونا را با هم بگیرد، خطر مرگ بسیار بالاتری دارد”.

روزنامه اعتماد نوشته است که “همزمانی این تاخت دوباره(کرونا) با آغاز موج اول آنفلوآنزا و همچنین تداوم خودداری ۱۵ الی ۲۰ درصد جمعیت مشمول از تزریق واکسن کرونا، یک نگرانی جدی را برای مقابله قدرتمند با ویروس در فصل سرما دامن می‌زند؛ آن هم در حالی که بنا به هشدار متخصصان عفونی، در فصل سرما خطر گردش ویروس بیشتر خواهد شد؛ چرا که تجمعات در فضا‌های بسته (به دلیل بسته‌بودن پنجره‌ها در هوای سرد) می‌تواند خطر ابتلا در جمعیت عمومی و حتی واکسینه‌شده را تشدید کند”.

آبتین حیدرزاده، معاون علوم پزشکی گیلان هم گفته است که بررسی سامانه هوش مصنوعی وزارت بهداشت جهت ثبت سندروم ها نشان دهنده افزایش موارد سرپایی کرونا مثبت ها در استان است و “احتمال ورود به موج بعدی کرونا وجود دارد”.

کرونا در ایران

منبع تصویر، ASRIRAN

به نوشته اعتماد “به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهم بازگشت مجدد موج افزایشی، تعجیل در بازگشایی‌ها، لغو دورکاری‌ها، عادی‌سازی تردد‌های عمومی با وجود استمرار ممنوعیت سفر بین شهر‌های قرمز و نارنجی و همچنین ممنوعیت تردد شبانه و لغو ممنوعیت فعالیت بسیاری اصناف غیرضرور باشد که مجموع این اقدامات را باید به افزایش سفر‌های تفریحی و زیارتی و همچنین برگزاری برخی مراسم‌ها طی هفته‌های گذشته پیوند زد”.

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی مقابله با کووید ۱۹ ایران هم معتقد است “بازگشایی‌های زودهنگام و چانه‌زنی نهاد‌ها برای از سرگیری فعالیت‌هایی که تجمع جمعیت را دامن می‌زند، خطرناک‌ترین اقدام در شرایط فعلی کشور” است و در توضیح آخرین وضعیت رصد گردش ویروس به ایسنا گفت “به نظر می‌رسد در شرق کشور روند کاهشی متوقف شده و حتی مقداری روند افزایشی بیماری آغاز شده است … هنوز نمی‌توان به جرات گفت که آیا این‌ها یک افزایش با ثبات و پایدار خواهد بود یا این که ممکن است مجددا رو به کاهش برگردد”.

در حال حاضر سرعت کاهش موارد بیماری در ایران بسیار کم شده و استان‌های زیادی نه بر میزان مبتلایان آن اضافه شده و نه از آن کاسته شده و از نظر کارشناسان این وضعیت در این سطح مطلوب نیست، بلکه باید تعداد مبتلایان روزانه به تعداد بسیار کمتری می‌رسید، اما اکنون این طور نیست.

روزنامه همشهری نوشته است که موج ششم کرونا “از مرکز ایران” برخاسته و “شمار شهرهای ایران که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند به ۲۲ مورد افزایش یافته است؛ این تغییر البته نه طی یک هفته یا بیشتر از آن، بلکه در مدت‌ چند روز رخ داده است.”