پس از اعلام خبر شناسایی ویروس جهش یافته در هند در قم و آذربایجان غربی و بوشهر در روزهای گذشته، موارد ابتلا به این ویروس در استان یزد هم تائید شد.

محمدرضا دهقانی، معاون دانشگاه علوم پزشکی یزد، روز جمعه، ۱۷ اردیبهشت، به خبرگزاری تسنیم گفت که مبتلایان به این نوع ویروس از کارگران هندی و ایرانی یک واحد صنعتی در اشکذر بوده‌اند.

به گفته آقای دهقانی، پس از گزارش موارد مشکوک کارگران این واحد صنعتی به «کرونای هندی»، نمونه ۱۱ نفر به تهران ارسال شد و ابتلای «تعدادی» از آن‌ها به نوع «جهش‌یافته هندی-کالیفرنیایی» تائید شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بدون اشاره به تعداد دقیق مبتلایان به این نوع کرونا و ملیت آنها، همچنین شمار کارگران و کارمندان این واحد صنعتی گفته است که مثبت شدن تست کرونای هر فرد دیگری در این مجموعه تحت عنوان «کرونای هندی» تلقی می‌شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران ۱۵ اردیبهشت از شناسایی ۳۸ مورد مبتلا به ویروس آفریقایی و ۱۳ مورد ابتلا به ویروس هندی در ایران خبر داده بود.

آقای نمکی گفته بود که سه مورد از موارد ابتلا به ویروس هندی در استان قم و ۱۰ مورد ابتلا به «ویروس دورگه هندی-کالیفرنیایی» متعلق به آذربایجان غربی است.

اما اولین بار معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار ۹ اردیبهشت از ابتلای چند تبعه هندی به کرونا در استان بوشهر خبر داده بود.

ویروس کرونایی که خاستگاه آن کشور هند است، بنا بر اعلام متخصصان این کشور از سرعت سرایت‌پذیری و قدرت کشندگی بیشتری در مقایسه به گونه‌های قبلی برخوردار است.

در همین حال بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، ۳۳۵ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و بیش از ۱۷ هزار بیمار جدید شناسایی شدند.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۴ هزار و ۲۴۱ نفر و مجموع کل بیماران به حدود دو میلیون و ۶۲۸ هزار نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند