با آغاز اجرای طرح‌هایی برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون همه بزرگسالان در انگلستان، صف‌های طولانی در مقابل استادیوم‌های ورزشی که به عنوان مراکز موقت و واکسیناسیون بدون نیاز به وقت قبلی تعیین شدند، تشکیل شده است.

از جمله استادیوم باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر در شمال لندن و ورزشگاه باشگاه کریستال پالاس در سلهارست پارک در جنوب لندن در اختیار گروه‌های واکسیناسیون موقت قرار گرفته است.

هدف از این برنامه این است که همه بزرگسالان تا یک ماه دیگر (۱۹ ژوئیه) دستکم یک دوز واکسن خود را زده باشند.

این برنامه واکسیناسیون همگانی برای مقابله با موج سوم کرونا و شیوع ویروس نوع “دلتا” که نخستین بار در هند شناسایی شد و سرایت آن به افراد جوانتر بیشتر است، به اجرا گذاشته شده است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که پروفسور آدام فین، مشاور دولت بریتانیا هشدار داد که شیوع نوع دلتا ویروس می‌تواند باعث بروز موج سوم شیوع کرونا شود.

همه افراد بزرگسال (۱۸ سال به بالا) می‌توانند برای واکسیناسیون ثبت نام کنند.

فقط روز جمعه گذشته (۱۸ ژوئن) که واکسیناسیون برای افراد ۱۸ تا ۲۰ ساله اعلام شد، حدود ۷۰۰ هزار نفر برای زدن واکسن ثبت نام کردند.

بر اساس آخرین آمار رسمی، بیش از ۴۲ میلیون نفر در بریتانیا اولین دوز واکسن خود را زدند و بیش از ۳۱ میلیون نفر از آنها دو دوز واکسن را زده اند.

دیروز، شنبه ۲۰ ژوئن با شناسایی ۱۰ هزار و ۳۲۱ نفر مبتلا به کووید۱۹، سومین روز متوالی بوده که موارد شناسایی شده روزانه در بریتانیا بالای ۱۰ هزار نفر بوده است.

آخرین بار که شمار مبتلایان روزانه بالاتر از ۱۰ هزار نفر بوده، ۲۲ فوریه گذشته بوده است.

آمار دیروز همچنین از مرگ ۱۴ نفر از کسانی که بیست و هشت روز پیش آزمایش کرونا آنها مثبت بوده، خبر می‌دهد.

ورزشگاه وستهام

دولت بریتانیا می‌خواهد که همه افراد بالای ۵۰ سال و افراد که به دلایلی در معرض خطر بیشتر ابتلا هستند تا ۱۹ ژوئیه دو دوز واکسن خود را زده باشند.

این تاریخی است که دولت بریتانیا باید برای لغو بقیه محدودیت‌های مقابله با کرونا تصمیم‌گیری کند. یک هفته پیش اعلام شد که برنامه قبلی که ۲۶ ژوئن را برای لغو همه محدودیتها تعیین کرده بود به تعویق افتاده است.

پروفسور مارک جیت، متخصص واکسن و همه‌گیری بیماری‌ها در دانشکده بهداشت و پزشکی مناطق گرمسیری لندن به بی‌بی‎سی گفت که “بریتانیا در آستانه موج سوم شیوع کروناست.”

او گفت که “روند ابتلا به کووید۱۹، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ” ضعیف شده است اما هنوز به طور کامل از بین نرفته است.

با اشاره به اینکه اغلب کسانی که به دلیل ابتلا به کووید۱۹ در بیمارستان بستری هستند، کسانی هستند که واکسن نزدند، گفت که “یک جور مسابقه است و باید تا قبل از اینکه موج سوم واقعا گسترش یابد، به سریعترین شکل ممکن افراد بیشتری واکسن بزنند.”

در همین حال، آزمایشاتی در حال انجام است که در انگلستان افرادی که دو دوز واکسن را زده اند در صورتی که با فرد مبتلا به کووید۱۹ در تماس بوده باشند از مدت ۱۰ روز قرنطینه معاف شوند؛ البته اگر آزمایشات در این زمینه مثبت باشد.

منابعی در دولت بریتانیا به بی‌بی‌سی گفتند که تحقیقات و آزمایشاتی در حال انجام است تا بررسی شود که آیا ممکن است که مقررات دوران قرنطینه برای افرادی که دو دوز واکسن را زدند برداشته شود و به جای آن از آنها روزانه تست گرفته شود.

بر اساس این طرح اگر آزمایش روزانه کرونا شخص منفی باشد او می‌تواند آن روز را قرنطینه نکند. انتظار می‌رود که نتیجه این تحقیقات تا پایان تابستان مشخص شود.