همزمان با کاهش شمار مبتلایان و ادامه واکسیناسیون، دولت بریتانیا امروز قرار است از برنامه‌اش برای کم کردن محدودیت‌ها طی ماه‌های آینده خبر ‌دهد. اولین مرحله بازگشایی مدارس از دو هفته دیگر خواهد بود. همچنین دو نفر اجازه خواهند داشت در فضای آزاد با هم ملاقات کنند.

به عنوان بخشی از برنامه دولت بریتانیا برای کم کردن محدودیتها، مدارس در سراسر انگلستان از دو هفته دیگر، هشتم مارس باز خواهد شد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا امروز (دوشنبه ۲۲ فوریه، ۴ اسفند) پس از نهایی کردن طرح خود با وزرایش، طرح مرحله‌ای خود را به پارلمان می‌برد و قرار است ساعت ۷ شب به وقت لندن کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند.

در بخش دیگری از این برنامه آمده که از ۲۹ مارس، بیش از یک ماه دیگر، اعضای دو خانواده می‌توانند در فضای باز خارج از خانه یا در حیاط خود با هم ملاقات و معاشرت کنند.

از سه‌شنبه ۵ ژانویه، (۱۶ دی ماه) بار دیگر در سراسر بریتانیا قرنطینه و تعطیلی سراسری (شهربندان) به اجرا گذاشته شد. ولز و ایرلند شمالی پیشتر چنین محدودیت‌هایی را اعمال کرده بودند.

تصمیم برای این محدودیت و تعطیلی سراسری پس از افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان و به درخواست مسئولان بهداشتی گرفته شد تا فشار بر سیستم درمانی و بیمارستان‌ها کم و شیوع بیماری کنترل شود.

میخانه سیار
مشروب فروشی سیار: صاحب یک میخانه در جنوب لندن، در دوران قرنطینه در یک اقدام ابتکاری نوشیدنی‌های خود را به در خانه‌ها می‌برد و می‌فروشد

تغییرات چه خواهد بود؟

  • از ۸ مارس، همه مدارس باز خواهد شد و فعالیت های ورزشی مدارس در فضای باز مجاز خواهد بود.
  • در روند کاهش محدودیت فضاهای عمومی مثل پارک‌ها، از ۸ مارس، دو نفر از دو خانواده می‌توانند برای پیک‌نیک یا نوشیدن قهوه و چای معاشرت کنند.
  • از ۸ مارس، ساکنان آسایشگاه‌ها اجازه ملاقات با یک نفر را خواهند داشت.
  • از ۲۹ مارس، ۶ نفر از دو خانواده اجازه خواهند داشت که دور هم جمع شوند. این مقررات شامل حیاط خصوصی افراد هم می‌شود.
  • از ۲۹ مارس کلیه ورزش‌هایی که در فضای باز انجام می‌شود مثل فوتبال، گلف، تنیس و بسکتبال مجاز خواهد بود.
  • از ۲۹ مارس، افراد می‌توانند از محله هایشان خارج شوند اما توصیه همچنان ماندن در محل زندگی است و شب ماندن مجاز نخواهد بود.

۴ شرط لازم برای اجرای هر مرحله

اجرای هر مرحله از برنامه دولت برای کاهش محدودیت‌ها چهار شرط لازم دارد.

دولت بریتانیا می‌گوید که در حال حاضر به این چهار شرط دست یافته است و به همین دلیل اولین مرحله کم کردن محدودیت‌ها را از ۸ مارس به اجرا خواهد گذاشت.

برنامه واکسیناسیون در جهان

این چهار شرط شامل:

۱. ادامه موفقیت آمیز برنامه واکسیناسیون

۲. شواهد نشان می‌دهد که واکسیناسیون نقش موثری در کاهش تعداد افرادی دارد که در اثر کرونا در بیمارستان بستری می‌شوند و یا می‌میرند.

۳. میزان شیوع آلودگی در حدی است که خطر موج پذیرش در بیمارستان‌ها را که باعث فشار شدیدی بر سیستم درمانی عمومی می‌شود، ندارد.

۴. در ارزیابی کلی خطرات ویروس‌های نوع (سویه) جدید تغییر اساسی در خطر برداشتن محدودیت‌ها نداشته باشد.

تاثیر “فوق‌العاده” واکسن بر کاهش شدت بیماری کووید ۱۹

کشورهایی که بیشترین واکسیناسیون را انجام داده اند

در همین حال نتیجه اولین تحقیق درباره برنامه واکسیناسیون در بریتانیا دلگرم کننده بوده است و مقامات بهداشتی بریتانیا میگویند که این نشان می‌دهد که برنامه واکسیناسیون موفق بوده است.

نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که واکسیناسیون “تاثیر فوق العاده‌ای” بر جلوگیری از ابتلای شدید به بیماری کووید۱۹ دارد.

در این تحقیق که توسط صندوق سلامت عمومی اسکاتلند انجام شده نشان می‌دهد که میزان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید، چهار هفته پس از تزریق اولین دوز واکسن فایزر و اَسترازِنِکا به ترتیب ۸۵ درصد و ۹۴ درصد کاهش داشته است.

این اولین نتیجه واقعی به دست آمده از برنامه واکسیناسیون در بریتانیاست.

میزان بستری شدن در بیمارستان در میان گروه سنی حدود ۸۰، در مجموع ۸۱ درصد کاهش داشته است.

این نتایج از مقایسه تعداد افرادی که با وجود زدن واکسن در بیمارستان بستری شدند با تعدادی که واکسن نزده بودند، به دست آمده است.

در مجموع ۸۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به کووید۱۹ در اسکاتلند کارشان به بیمارستان کشیده است، اما از میان آنها فقط ۵۸ نفر بودند که چهار هفته قبل از آن واکسن زده بودند.

دوران آزمایشی هر دو واکسن فایزر و اَسترازِنِکا نشان می‌داد که این دو واکسن می‌تواند به طور موثر از بستری شدن بیماران کووید۱۹ جلوگیری کند.

اما در مرحله تحقیقات واکسن فایزر، توصیه شده پس از سه هفته دوز دوم هم باید تزریق شود.

بر اساس برنامه واکسیناسیون در بریتانیا، دوز دوم هر دو واکسن به فاصله حدود سه ماه تزریق می‌شود و این تصمیم سوالاتی را درباره اینکه آیا ایمنی موثر ایجاد می‌کند، مطرح کرده است.

در مرحله تحقیق و آزمایش اَسترازِنِکا فاصله طولانی تر میان زمان تزریق دو دوز بررسی شده بود به همین دلیل اطمینان بیشتری درباره این واکسن وجود دارد.

بریتانیا از سه ماه پیش تزریق واکسن را شروع کرده است.