کرونا در جهان؛ آلمان محدودیت‌های شدیدتری اعمال کرد

 

دولت آلمان برای برخورد با افزایش شدید ابتلا به کووید-۱۹ وارد محدودیت شدید رفت و آمد شده و مدارس و مشاغل غیر ضروری را تعطیل کرده است.

این محدودیت تا ۱۰ ژانویه ادامه خواهد داشت. در کریسمس این وضعیت کمی تخفیف می یابد و هر خانواده مجاز به میزبانی حداکثر چهار نفر از خویشان نزدیک است.

آلمان روز چهارشنبه ۱۶ دسامبر، ۹۵۲ مورد مرگ و ۲۷ هزار و ۷۲۸ مورد ابتلا به کرونا را گزارش کرد.

سایر کشور های اروپایی هم در آستانه تعطیلات کریسمس محدودیت های جدیدی برقرار کرده اند و فرانسه رفت و آمد شبانه را ممنوع کرده است.

براساس مقررات جدید در آلمان فقط مشاغل ضروری مانند سوپرمارکت ها و بانک ها اجازه دارند باز باشند. رستوران ها، بارها و مراکز تفریحی از ماه نوامبر تعطیل بوده اند و مقامات برخی از مناطق محدودیت های خاص خود را اعمال کرده اند.

آرایشگاه ها از جمله مشاغلی هستند که باید تعطیل شوند و صرف مشروبات الکلی در مکان های عمومی از جمله دکه های معروف فروش شراب معطر ممنوع شده است. از شرکت ها خواسته شده که به کارمندان اجازه دهند از خانه کار کنند.

۹۲۵ مورد فوت ناشی از کرونا در روز چهارشنبه اوج جدیدی در آمار جانباختگان این بیماری همه‌گیر در آلمان است اما ممکن است این رقم شامل کسانی باشد که در روزهای گذشته شمرده نشده بودند.

لوتار ویلر، رئیس انستیتو رابرت کخ آلمان که نظارت بر اقدامات مربوط به کووید-۱۹ را برعهده دارد گفته: “اوضاع بس جدی تر از قبل است”.

وی گفت: “آمار ابتلا و تلفات بیش از هر زمان دیگری است و مرتباً افزایش می یابد و این خطر وجود دارد که وضعیت بدتر بشود و مقابله با این بیماری و عواقب آن دشوارتر و دشوارتر بشود.”

آمار کرونا در اروپا

این در حالی است که دولت آلمان گفته است سازمان نظارت دارویی اروپایی (EMA) را تحت فشار قرار خواهد داد تا واکسن کرونای فایزر بیون تک را که در آلمان تولید می شود زودتر تایید کند. این واکسن قبلاً توسط نهادهای نظارتی در بریتانیا و ایالات متحده تأیید شده بود.

جنس اسپان، وزیر بهداشت، گفته که می خواهد این واکسن قبل از کریسمس تصویب شود. جلسه سازمان نظارت اروپایی برای بحث در مورد واکسن که قرار بود ۲۹ دسامبر تشکیل شود، دوشنبه آینده تشکیل خواهد شد.

روز سه شنبه در مونیخ مردم هنوز در خیابان ها بودند
روز سه شنبه در مونیخ مردم هنوز در خیابان ها بودند

در جاهای دیگر اروپا اوضاع چگونه است؟

فرانسه از ساعت هشت شب تا شش صبح محدودیت سراسری را با منع رفت و آمد تشدید کرده و مردم بدون مجوز اجازه ندارند از خانه خارج شوند.

این محدودیت شب کریسمس لغو می‌شود اما برای شب سال نو برقرار بوده و کافه ها و رستوران ها حداقل تا ۲۰ ژانویه بسته هستند.

تعداد افرادی که در فرانسه در اثر عفونت ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند روز سه شنبه ۷۹۰ نفر افزایش یافت و در مجموع به ۵۹ هزار و ۷۲ نفر رسید.

مردم فرانسه نیازی ندارند برای خروج از خانه در طول روز فرم توجیه رسمی را پر یا دانلود کنند.

در حال حاضر هلند تحت محدودیت پنج هفته ای قرار دارد که شدید ترین محدودیت اعلام شده از زمان شیوع بیماری در این کشور است.

مغازه هایی که اقلام غیرضروری می فروشند، سینماها، آرایشگاه ها و سالن های ورزشی همه بسته اند و مدارس نیز از چهارشنبه بسته می شوند. همچنین به مردم گفته شده تا اواسط ماه مارس از رزرو سفرهای غیرضروری به خارج از کشور خودداری کنند.

اما در طول ایام کریسمس محدودیت ها به مدت سه روز کاهش می یابد و خانوارهای هلندی به جای دو نفر می توانند سه میهمان داشته باشند.

در بریتانیا، لندن در روز چهارشنبه وارد بالاترین رده از محدودیت های کرونایی شد که طبق آن میخانه ها و رستوران ها باید بسته شوند و فقط مجاز به فروش غذای بیرون‌بر هستند و مکان های تفریحی سرپوشیده مانند تئاترها، سالن های بولینگ و سینماها باید بسته باشند.

تعداد فوتی های روزانه در ایتالیا هنوز نزدیک به ۵۰۰ نفر است و دولت در حال بررسی تدابیر بیشتر برای کریسمس است.

جزئیات دقیق اقدامات دولت ایتالیا مشخص نیست اما ممکن است محدودیت جدیدی بین شب کریسمس و سال نو برقرار شود. جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا محدودیت احتمالی را “فشار جدید” توصیف کرده است.