استاندار خوزستان با اشاره این که هم‌اکنون روزانه تست کرونای دو هزار نفر در این استان مثبت می‌شود گفت که از این تعداد، بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر حتما باید بستری شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قاسم سلیمانی ‌دشتکی روز پنج‌شنبه، ۱۴ اسفندماه، همچنین تاکید کرد که تعطیلی دو‌هفته‌ای برای مرزهای خوزستان برقرار است، اما از تعطیلی این خوزستان هم‌چنان خبری نیست.

به دنبال بحرانی شدن وضعیت استان خوزستان به دلیل شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته، مقامات استانی در روزهای گذشته بارها خواستار قرنطینه این استان از ستاد ملی مقابله با کرونا شدند، ولی این درخواست‌ها تاکنون بی‌پاسخ مانده است.

در همین حال رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داده است که «یک‌سوم موارد فوت کرونا» در خوزستان کمتر از ۲۴ ساعت در بیمارستان بوده و پس از آن درگذشته‌اند.

فرهاد ابول‌نژادیان گفت: «۷۰ درصد از فوتی‌ها نیز به محض ورود به اورژانس، اینتوبه یا فوت شده‌اند؛ این اعداد نشان می‌دهد که مردم، دیر به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.»

همزمان منابع درمانی این استان در روزهای اخیر بارها درباره کمبود پرستار و تخت برای رسیدگی به بیماران هشدار داده‌اند، طوری که این شرایط در نهایت منجر به اعلام «وضعیت ویژه» در استان خوزستان از روز سه‌شنبه شد.

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مدیریت کرونای استان خوزستان نیز آماری از میزان سرایت ویروس کرونا در استان داد و گفت که هر بیمار مبتلا به کرونا در استان، ۱۲۳ نفر دیگر را بیمار می‌کند و تا زمانی که این عدد به کمتر ۱۰۰ نرسد، شیب بیماری در خوزستان نزولی نمی‌شود.

آقای نجاتی اما به آمار بیماران و جان‌باختگان این بیماری به‌ویژه پس از تائید شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته در این استان اشاره نکرد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت هم روز چهارشنبه با اشاره به این که بیشترین درگیری با کرونا در کشور در استان خوزستان وجود دارد از این استان با عنوان «یک استان آتشین از نظر گرفتاری با بیماری» یاد کرد.

ویروس جهش‌یافته کرونا اواخر دی‌ماه امسال در بریتانیا شناسایی شد و وزیر بهداشت ایران، ۱۶ بهمن ماه از شناسایی اولین مورد مبتلا به این ویروس در کشور خبر داد.

بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، کسانی که به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا می‌شوند به طور متوسط آن را به ۱.۵ نفر انتقال می‌دهند، در حالی که این میزان در مورد ویروس قبلی کرونا ۱.۱ نفر بود.