سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در هفته گذشته ۴۶ درصد موارد گزارش شده ابتلا به کرونا در جهان و یک چهارم کل مرگ و میرها در هند بوده است.

شمار جانباختگان ناشی از کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در هند به رقم بی‌سابقه ۳۷۸۰ نفر رسید.

وزارت بهداشت هند می‌گوید، موارد ابتلا در این کشور، امروز (چهارشنبه ۵ مه)، ۳۸۲،۳۱۵ مورد بوده که این چهاردهمین روز متوالی است که آمار عددی بیش از ۳۰۰ هزار مورد را نشان می‌دهد.

دومین موج کشنده کووید-۱۹ باعث پر شدن تخت‌های بیمارستان‌ها شده است. بخش بهداشتی هند تحت فشار کم‌سابقه‌ای است و سردخانه‌ها و مراکز سوزاندن اجساد با کمبود جا مواجه هستند. طبق گزارش‌ها، بیمارانی به دلیل نبود تخت در بیمارستان یا اکسیژن جان خود را در آمبولانس‌ها و پارکینگ بیمارستان‌ها از دست داده‌اند.

دولت هند می‌گوید، اکسیژن کافی برای مراکز درمانی وجود دارد اما مشکلات حمل و نقل مانع توزیع آن شده است.

افزایش میزان ابتلا به کرونا در هند با کاهش چشمگیر واکسیناسیون به دلیل مشکلات تامین و توزیع واکسن، همزمان شده است. در حداقل ۳ ایالت از جمله مهاراشترا که مرکز آن مومبای است، به دلیل کمبود واکسن، مراکز واکسیناسیون تعطیل شده‌اند.

کرونا در هند

عملکرد دولت نارندرا مودی با انتقادهای وسیعی روبرو شده و آقای مودی متهم است که پیش از آغاز موج دوم کرونا، اقدامات کافی برای آماده کردن مراکز درمانی نکرده است. درخواست‌هایی برای استعفای آقای مودی مطرح شده است.

کرونا در هند

برگزاری تجمعات سیاسی و جشن‌های مذهبی با حضور ده‌ها هزاران نفر باعث شیوع بیشتر کرونا در این کشور شده است.

احزاب مخالف دولت در هند خواستار تعطیلی کشور برای مقابله با شیوع بیشتر کرونا شده‌اند اما دولت آقای مودی از ترس عواقب اقتصادی چنین کاری، تمایلی به وضع محدودیت‌های سفت و سخت ندارد.

بانک مرکزی هند شش میلیارد و هفتصد میلیون دلار اعتبار ارزان به تولیدکنندگان واکسن، بیمارستان‌ها و تولیدکنندگان اکسیژن اختصاص داده است.

کرونا در هیات اعزامی هند به لندن

در همین حال وزارت خارجه هند تائید کرده که هیات اعزامی این کشور به نشست هفت کشور صنعتی در لندن محبور به قرنطینه شده‌اند. گزارش شده نتیجه تست کرونای برخی اعضای این هیات مثبت بوده است.

وزیر خارجه هند در توییتی گفته از این موضوع خبردار شده و هیات اعزامی هند به صورت مجازی در نشست شرکت خواهد کرد.

یک مقام دولت بریتانیا گفته است آزمایش کرونای دو عضو هیات هندی مثبت بوده است.

در نشست وزیران امور خارجه هفت کشور صنعتی قرار است در مورد توزیع جهانی واکسن گفت‌و‌گو شود. سازمان جهانی بهداشت از این گروه خواسته تا اقدامات بیشتری برای دست یافتن کشورهای فقیر به واکسن، انجام دهد.