حسن یزدانی و دیوید تیلور در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم جام جهانی کشتی آزاد در نروژ به مصاف هم رفتند و کشتی‌گیر ایرانی با عملکردی درخشان ۲-۶ حریفش را شکست داد.

یزدانی تاکنون نتوانسته بود دیوید تیلور را شکست دهد. آخرین شکست یزدانی برابر تیلور دو ماه پیش و فینال المپیک توکیو بود که در آن مسابقه کشتی‌گیر آمریکایی برنده شد و مدال طلا گرفت

او حالا با چهار طلای جهان و المپیک، دو نقره جهان و المپیک و یک برنز جهان، ۷ مدالی شده است تا در تاریخ کشتی آزاد ایران، کنار غلامرضا تختی اسطوره ورزش ایران بایستد.

یزدانی برای راهیابی به فینال مقابل عظمت دولت بیکوف از قزاقستان ۱۲ بر ۲ برنده شد. سپس ۱۱ بر صفر اتان راموس از پورتوریکو را برد. در نیمه نهایی هم آرتور نایفونف از روسیه را ۸ بر ۲ شکست داد.

یزدانی پس از کسب مدال طلا گفت: «هیچ وقت در هیچ میدانی کم فروشی نمی‌کنم. تمام تلاشم را کردم برای شادی مردم که در چند مبارزه قبلی کام‌شان تلخ شده بود. امیدوارم پیروزی‌ها ادامه‌دار باشد و بقیه بچه‌ها بهترین نتایج را کسب کنند.».

امیرحسین زارع دیگر کشتی‌گیر ایرانی امشب مقابل گنو پتریاشویلی دارنده مدال‌های طلای جهان و نقره و برنز المپیک قهرمان در وزن ۱۲۵ کیلوگرم روی تشک رفت و او هم توانست با یک کشتی حساب شده حریف سرشناس خود را شکست دهد و نخستین مدال طلای قهرمانی جهان خود را در سن ۲۰ سالگی به شهر آمل – زادگاهش – ببرد.

امروز در دومین روز این مسابقات سایر کشتی‌گیران آزادکار ایرانی عملکردی درخشان داشتند و چهار ورزشکار این رشته به فینال مسابقات رسیدند.

علیرضا سرلک در وزن ۵۷ کیلوگرم در دیدار نهایی به مصاف سلیمان آتلی از ترکیه رفت و در حالی که تا آخرین دقایق مسابقه از حریف عقب بود، حریفش را چهار بر هفت شکست داد و به فینال رسید. توماس گیلمان از آمریکا حریف سرلک در فینال خواهد بود. گیلمان با نتیجه ۵-۱۵ حریف آلمانی را شکست داد.

امیرمحمد یزدانی در وزن ۶۵ کیلوگرم در نیمه‌نهایی با علی‌بک عثمانف از قرقیزستان روبرو شد. او شروع خوبی در این مبارزه داشت، اما در ادامه نتیجه ۴-۴ شد. یزدانی اما در ثانیه‌های پایانی فوق‌العاده عمل کرد و با ۴-۵ حریفش را شکست داد. یزدانی برای کسب مدال طلای جهان فردا شب به مصاف زاگیر شاخیف از روسیه می‌رود.

محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم نیز با پیروزی ۵-۶ مقابل نیکا کنچادزه از گرجستان به فینال مسابقات قهرمانی جهان رسید. او در فینال باید با جردن باروز، کشتی‌گیر نامدار آمریکایی مبارزه کند.

کامران قاسم‌پور نیز در وزن ۹۲ کیلوگرم مقابل جیدن کاکس، دارنده مدال های طلای جهان و برنز المپیک از آمریکا روی تشک رفت. او در پایان این مبارزه سخت با نتیجه ۳ بر ۳ و با توجه به اخطار بیشتر حریف قدرتمند آمریکایی، به برتری رسید و راهی فینال شد. تا کنون هیچ کشتی‌گیر ایرانی نتوانسته بود مقابل کاکس پیروز شود.

قاسمپور فردا در دیدار پایانی به مصاف ماگومد کوربانوف قهرمان اروپا از روسیه می‌رود.