گزارش ها حاکیست یک کشتی باربری که در مسیر جده به امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفته تا چند ماه پیش متعلق به شرکتی تحت مدیریت یک اسرائیلی بوده است، اما حالا فروخته شده است.

ابتدا گفته می شد که این کشتی اسرائیلی است اما اکنون گزارش می شود که شرکت “دریانوردی زودیاک” متعلق به ایال اوفر، تاجر اسرائیلی، گفته که این کشتی متعلق به آن یا تحت مدیریت آن نیست.

خبر حمله روز شنبه را نخست شبکه لبنانی المیادین، نزدیک به حزب‌الله، گزارش داد و رسانه‌های اسرائیلی هم به نقل از منابع امنیتی آن را تایید کردند.

شبکه ان‌۱۲ گزارش داد که مقام‌های اسرائیلی در حال بررسی نقش احتمالی ایران در حمله هستند. این شبکه اسرائیلی به نقل از منابع آگاه در تشکیلات دفاعی اسرائیل که از آنها نام نبرد گزارش داد که کشتی احتمالا هدف اصابت یک موشک قرار گرفته اما خسارت شدیدی ندیده و به راه خود ادامه می دهد.

شبکه ان۱۲ گزارش داده بود که کشتی به نام تیندال تحت مالکیت شرکت بین‌المللی “دریانوردی زودیاک ال‌تی‌دی” که مقر آن در لندن است بود.

اما این شرکت اکنون اعلام کرده که کشتی “سی اس اِی وی تیندال” را چندین ماه پیش فروخته بود.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام امنیت ملی اسرائیل گزارش می دهد که تصور می شود این کشتی “هدف حمله یک هواپیمای بدون سرنشین ایران یا کماندوهای دریایی این کشور قرار گرفته باشد.”

این مقام هم گفت که کشتی دچار خسارات جزئی شده است. این روزنامه به نقل از منابع آگاه می نویسد که این کشتی اخیرا به شرکتی فروخته شده که هیچ ارتباطی با اسرائیل ندارد.

این حادثه ده روز پس از حمله ای به یکی از تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران در کرج روی می دهد که ایران گفت خنثی شد.

اما نیویورک تایمز می نویسد که تصاویر ماهواره ای نشان دهنده “خسارات قابل توجه” به این ساختمان است. اسرائیل در مورد آن حمله سکوت اختیار کرد.

این عکس ها (که در توییت زیر قابل مشاهده است) را شرکت امنیتی خصوصی در اسرائیل به نام “اینتل لب” منتشر کرده است.

داده‌های شرکت رهگیری ترددهای دریایی، ریفینیتیو آیکان، نشان می دهد که تیندال که با پرچم لیبریا حرکت می کرد آخرین بار در بندر جده پهلو گرفته بود و اکنون در آب های نزدیک دوبی است.

امیر بوهبوت، دبیر نظامی و امنیتی وبسایت خبری والا در تل‌آویو می‌گوید هیچ یک از خدمه کشتی اسرائیلی نبوده‌اند و کسی هم کشته نشده است.

او نوشته: “عاملان حمله احتمالا فقط می‌خواستند پیغامی بدهند که اگر لازم باشد ما هم می‌دانیم چطور در دریا پاسخ بدهیم.”

چند رسانه ایرانی عکسی از یک کشتی در حال سوختن منتشر کرده‌اند که می‌گویند این کشتی را نشان می‌دهد، اما بررسی‌های واحد مانیتورینگ بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که این عکس متعلق به حمله دیگری است که دو سال پیش رخ داد.

اخیرا یک کشتی تجاری اسرائیل در منطقه هدف گرفته شده بود. به علاوه در نزدیک به یک سال اخیر رویدادهای امنیتی متعددی در ایران رخ داده است که به طور گسترده اسرائیل عامل آن قلمداد می‌شود.