پلیس هند روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت اعلام کرد در حال تحقیق پیرامون صدها جسدی است که در قبرهای شنی کم‌عمق و ساحل رودخانه گنگ دفن یا رها شده‌اند.

قبلا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که ده‌ها جسدِ رها شده در ساحل رودخانه گنگ را نشان می‌داد و گمان می‌رود این افراد قربانیان کرونا باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد نیروهای پلیس با بلندگو از روی قایق از مردم می‌خواهند که اجساد مردگان را در کنار رودخانه دفن نکنند: «ما این‌جا هستیم تا برای برگزاری مناسک دفن مرده‌ها به شما کمک کنیم».

در پی بارندگی روز جمعه، لباس اجساد دفن شده در قبرهای کم‌عمق در کنار رودخانه گنگ در شهر الله‌آباد هند نمایان شد. البته دفن اجساد مردگان در کناره رود گنگ سابقه داشته است اما کشف تعداد زیادی از اجساد در حاشیه رودخانه، توجهات به این موضوع را جلب کرده است.

هند طی هفته‌های اخیر با موج گسترده شیوع کرونا مواجه شده و بر اساس آمارهای رسمی، روزانه حدود چهار هزار نفر به‌دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

قبلا برخی رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که حدود هزار جسد در ساحل رود گنگ در دو هفته گذشته دفن شده است، اما دولت هند این رقم را رد کرده و همچنین گفته است این موضوع ارتباطی با کرونا ندارد.

سخنگوی دولت هند می‌گوید در برخی روستاها، مردم مطابق آیین سنتی هندوها اجساد مردگان را نمی‌سوزانند و کنار رودخانه دفن می‌کنند.

با این حال گزارش‌ها از هند حاکی است که شمار مرگ‌ومیر در روستاها به حدی بالاست که بسیاری از خانواد‌ه‌ها، بویژه فقرا، امکان برگزاری آیین جسدسوزی را نداشته و به‌خاطر مشکلات مالی، اجساد را در کنار رودخانه دفن می‌کنند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد هزینه آیین سوزاندن جسد در هند حدود ۲۱۰ دلار است.