پلیس اسپانیا از کشف و انهدام یک کارگاه غیرقانونی تولید سلاح با چاپگر سه‌بعدی در شهر سانتاکروز در جزیره تنریفه از مجموع جزایر قناری خبر داد.

دو دستگاه چاپگر سه بعدی، قطعات اسلحه، یک تفنگ تهاجمی، دو اسلحه دستی برقی یا تیزر و یک قداره از جمله کشفیات پلیس از این کارگاه بوده است.

پلیس همچنین می‌گوید در این محل جزوه‌های راهنمای اقدامات تروریستی، جنگ‌های چریکی در مناطق شهری و همچنین مطالبی درباره “برتری‌طلبی نژاد سفید” یافته‌اند.

به گفته پلیس اسپانیا این نخستین بار است که چنین کارگاهی در این کشور کشف شده است.

فردی که گفته می‌شود مالک این کارگاه است به داشتن سلاح و مواد منفجره غیرمجاز متهم شده است.

به گزارش روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس، مالک این کارگاه یک اسپانیایی است و به عنوان مدیر یک آسایشگاه سالمندان در این جزیره کار می‌کند.

عملیات کشف این کارگاه حدود شش ماه پیش انجام شده است اما جزئیات این کشف پلیس تازه دیروز، یکشنبه ۱۸ آوریل به حکم دادگاه اجازه انتشار یافته است.

پلیس در یک بیانیه اعلام کرد که عملیات جستجو و کشف این کارگاه پس از آن صورت گرفت که پلیس متوجه شد شخصی در اینترنت سعی دارد سلاح‌های گرم و مواد منفجره بفروشد.

پلیس در تحقیقات خود به کارگاهی در شهر سانتاکروس در جزیره تنریفه، از مجموع جزایر قناری رسید و وقتی ماموران به این محل حمله کردند، یک دستگاه چاپگر سه بعدی در حال کار بود و “قطعات یک تفنگ کوچک از روی یک فایل اینترنتی تقریبا کامل شده بود.”

پلیس می‌گوید دستکم ۳۰ دفترچه راهنما برای ساخت مواد منفجره از جمله بمب دست ساز و همچنین انواع سلاح با کمک چاپگر سه بعدی کشف کرده است.

با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و با متصل کردن یک چاپگر سه بعدی به کامپیوتر، قطعات پلاستیک و نرم افزارهایی که در اینترنت وجود دارد، به راحتی می‌توان یک اسلحه ساخت.

منتقدان نگرانند که چنین امکانی باعث تکثیر گسترده سلاح‌هایی شود که به طور رسمی ثبت نشده‌اند و دولت قادر به ردگیری آنها نیست