در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد کمبود واکسن ضد کرونا در اتحادیه اروپا، فرانسه و آلمان شرکت دارویی انگلیسی-سوئدی آسترازِنِکا را به پیگرد قضایی تهدید کردند.

بنا بر گزارش‌ها، اتحادیه اروپا در مورد انتشار خبرهایی مبنی بر این‌که دوزهای تولیدی واکسن آسترازنکا از کارخانه‌های واقع در بلژیک و آلمان، به‌جای رسیدن به دست شهروندان اتحادیه اروپا، به بریتانیا حمل شده است، ابراز نگرانی کرده است.

اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به مشکلات پیش‌آمده برای تولید این واکسن در بلژیک از آسترازنکا خواسته است برای پیروی از قرارداد امضاءشده، تولیدات دو کارخانه خود در بریتانیا را به کشورهای اتحادیه اروپا بفرستد اما این شرکت موافقت نکرده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز یکشنبه ۱۲ بهمن نوشت که گفت‌وگوها بین کمیسیون اروپایی و شرکت آسترازنکا در این خصوص ادامه دارد.

شرکت آسترازنکا به تازگی به کمیسیون اروپایی خبر داد که تنها قادر خواهد بود ۲۵ درصد از صد میلیون دوزی را که قرار بود در چهار ماهه نخست امسال به کشورهای اتحادیه اروپا برساند، تحویل بدهد.

اتحادیه اروپا قراردادی به ارزش ۳۳۶ میلیون یورو برای دریافت ۴۰۰ میلیون دوز واکسن با آسترازنکا دارد.

کلمان بون، وزیر امور اروپایی فرانسه، به خبرنگاران گفت که اگر معلوم شود این شرکت در تحویل سفارش‌های خود به بریتانیا اولویت داده است با «تنبیه و تحریم» روبرو خواهد شد.

او تأکید کرد که «قراردادهای ما باید رعایت شوند و فقط قرارهایی اخلاقی نیستند بلکه قرارهای قانونی هستند».

اتحادیه اروپا پس از آن که شرکت فایزر نیز از اخلال در تولیدش در کارخانه این شرکت در بلژیک خبر داد، با کمبود واکسن کرونا روبه‌رو شده است.

آخرین آمارها نشان می‌دهد که بریتانیا ۱۳ درصد از جمعیت بالغ خود را علیه کرونا واکسینه کرده است. این رقم برای کشورهای اتحادیه اروپا به‌طور میانگین ۲٫۶۹ درصد است