ژاپن محدودیت‌های قرنطینه را برای مقابله با همه گیری کووید۱۹در شهرهای توکیو و اوزاکا تا پایان ماه جاری میلادی (ماه مه) تمدید کرد. این در حالی است که کمتر از دو ماه به برگزاری بازی‌های المپیک باقی مانده است.

از دو روز پیش محدودیت‌های قرنطینه در دو شهر دیگر یعنی فوکوئوکا و آیچی هم به اجرا درآمده است.

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن ضمن اعلام این تصمیم گفته دولت امیدوار بوده که با برقراری وضعیت اضطراری “کوتاه‌مدت و قدرتمند” با موج جدید کرونا مقابله کند، اما موارد جدید ابتلا در شهرهای بزرگی چون توکیو و اوزاکا هنوز در سطح بالایی است.

وزیر مسئول اقدامات برای مهار همه‌گیری گفته است که سویه‌های مختلف ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش است و برای کاهش فشار بر بیمارستان‌ها و کاهش شمار موارد ابتلا، ضرورت دارد که این محدودیت‌ها تمدید شوند.

او همچنین گفت دولت نگران است که بیمارستان‌های توکیو احتمالا به زودی با کمبود تخت روبرو شوند.

ژاپن به بدی سایر کشورها تحت تاثیر همه گیری کووید قرار نگرفته، اما برنامه واکسیناسیون در این کشور کند است و شمار زیادی از سالمندان همچنان در انتظار تزریق واکسن هستند.

امروز شمار مبتلایان در اوزاکا ۱۰۰۵ نفر و در توکیو ۹۰۷ نفر اعلام شد.

از زمان همه گیری کرونا شمار کل مبتلایان بیش از ۶۱۸ هزار نفر و آمار جان باختگان بیش از ۱۰ هزار نفر گزارش شده است.

المپیک کرونا

تمدید وضعیت اضطراری در توکیو، پایتخت درحالی صورت گرفته که کمتر از دو ماه به برگزاری مسابقات المپیک تابستانی در این شهر باقی مانده است.

قراراست بازی‌ها در اواخر ماه ژوئیه آغاز شوند.

به رغم وضعیت موجود، مقامات ژاپن و کمیته بین المللی المپیک بر برگزاری بازی های المپیک تاکید دارند. ممنوعیت حضور تماشاگران خارجی یکی از اقداماتی است که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا وضع شده است.

روز گذشته دو شرکت داروسازی فایزر و بیوان‌تک اعلام کردند که ورزشکاران شرکت کننده در المپیک را در برابر ویروس کرونا واکسینه می‌کنند.

کمیته بین المللی المپیک تاکنون از اجباری کردن واکسیناسیون شرکت کنندگان در مسابقات المپیک خودداری و تنها به تشویق ورزشکاران برای واکسینه کردن خود، بسنده کرده است.