کمپین حقوق بشر در ایران از محکومیت یک وکیل دادگستری دیگر در این کشور خبر داد. بر اساس گزارش کمپین حقوق بشر در ایران جواد علیکردی، که از ۲۴ تیرماه سال جاری توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت و اکنون در زندان وکیل آباد این شهر زندانی است به اتهام تشکیل گروه تلگرامی به دو سال حبس محکوم شده است.

این محکومیت شش سال و شش ماه بود که در دادگاه تجدید نظربه دو سال کاهش یافت.

دو سال منع اشتغال و تدریس و فعالیت در محیطهای آموزشی و دانشگاهی، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و دو سال ممنوعیت خروج از ایران از دیگر مجازات‌های تعیین شده برای این وکیل دادگستری است.

آقای علیکردی که سابقه عضویت در شورای شهر سبزوار را دارد، اردیبهشت سال ۱۳۹۹ به اتهام تشکیل یک “گروه تلگرامی به نام امید” و “فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی” تفهیم اتهام شده بود و “مدت ۳۰ روز در انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد زندانی بوده است.”

هشت ماه حبس تعزیری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و یک سال و پنج ماه حبس تعزیری به اتهام توهین به رهبری از دیگر مجازات‌های تعیین شده در دادگاه بدوی است که عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان ایران خواهان خارج کردن “طرح صیانت” از دستور کار مجلس شد

انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان ایران در بیانیه ای که امروز منتشر شد خواهان خارج کردن “طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت” از دستور کار مجلس شد.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نسبت به آثار زیان‌بار طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران اینترنتی ابراز نگرانی کرد و یادآور شدند که “گردش آزاد اطلاعات نیاز صنفی اهالی قلم است.”

در بیانیه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آمده: “بانیان طرح صیانت اعلام کرده‌اند طرح محدودسازی اینترنت را به‌صورت آزمایشی به مدت یک سال اجرا می‌کنند تا نقایص و کمبودهای آن را برطرف کنند. در حالی‌که برای پی بردن به کاستی‌ها و عوارض این طرح هیچ نیازی به آزمون و خطای دوباره و چند باره نیست و از همین حالا می‌توان با تحلیلی عقلانی به پیامدهای زیان بار این طرح پی برد.”

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان میگوید که “هیچ‏ مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ حفظ استقلال‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، آزادی‌های‏ مشروع‏ را، هر چند با وضع قوانین‏ و مقررات‏، سلب‏ کند.”