نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، می‌گوید که کنگره کمیسیونی “بیرونی و مستقل” را برای تحقیق درباره حمله ۶ ژانویه حامیان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، به کنگره ایجاد خواهد کرد.

او در نامه ای به قانونگذاران گفت که این کمیسیون از تحقیقات مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به نیویورک و پنتاگون الگوبرداری خواهد کرد..

او گفت: “ما باید به حقیقت چگونگی وقوع این اتفاق برسیم.”

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا پیش از این توسط سنا در اتهامات مربوط به تحریک خشونت تبرئه شد.

اما دموکراتها و برخی جمهوری‌خواهان از تحقیقات مستقل در مورد شورشها که منجر به کشته شدن پنج نفر شد، حمایت کرده‌اند.

خانم پلوسی گفت که راسل هونوره، ژنرال بازنشسته ارتش ایالات متحده، طی چند هفته گذشته در حال ارزیابی نیازهای امنیتی پایتخت با توجه به این حمله بوده است.

به گفته او، کمسیون “حقایق و دلایل حمله” را مورد تحقیق و گزارش قرار می‌دهد. همچنین “دخالت در انتقال مسالمت آمیز قدرت”؛ و “آمادگی و پاسخ” پلیس کنگره و سایر نهادهای اجرای قانون نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او همچنین گفت که براساس یافته‌های اولیه ژنرال هونوره ، کنگره نیاز به اختصاص بودجه اضافی برای “تأمین امنیت اعضا و امنیت” کنگره داشت.

گروهی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان روز دوشنبه در نامه‌ای به خانم پلوسی از اینکه حزب آنها در مورد تحقیقات مربوط به بازنگری امنیتی توسط ژنرال هونوره مشورت نشده است، گله کردند.

در این نامه ، آنها همچنین خواستار دانستن آنچه خانم پلوسی می‌داند و همچنین آگاهی از دستورالعمل‌هایی شدند که او برای تأمین امنیت کنگره قبل از ۶ ژانویه داده بود.

شورش به کنگره
بعضی در محاکمه آقای ترامپ در سنا استدلال کرده‌اند که آنها به کنگره حمله کردند چون ترامپ می‌خواست که اینکار را بکنند

آقای ترامپ پس از آنکه دادستانهای دموکرات نتوانستند اکثریت دوسوم لازم برای محکوم کردن او را تأمین کنند، دومین استیضاح را هم پشت سر گذاشت.

او تنها رئیس جمهوری آمریکا است که دو بار استیضاح شده است.

در رای‌گیری سنا، هفت سناتور جمهوریخواه به ۴۸ سناتور دموکرات و دو سناتور مستقل پیوستند و به محکومیت آقای ترامپ رای دادند.

میچ مک کانل، رهبر ارشد جمهوری خواهان سنا، که به خاطر حمله روز ششم ژانویه به کنگره به شدت از آقای ترامپ انتقاد کرده بود به تبرئه او رای داد، چون گفت حالا که آقای ترامپ دیگر در قدرت نیست استیضاح او معنی ندارد.

با این حال او گفت که آقای ترامپ “مسئول” حمله به کنگره بوده و آن را “کوتاهی خجالت آور و شرم آور از وظایف” رئیس جمهوری خواند.

آقای مک کانل از دونالد ترامپ به خاطر ترویج نظریه های بی‌اساس درباره تقلب انتخاباتی و بعد کوتاهی در انجام وظایفش هنگام “بروز هرج و مرج” در روز ششم ژانویه بشدت انتقاد کرد.

آقای مک کانل به سنا گفت: “پرزیدنت ترامپ هنوز مسئول هر کاری است که در زمان ریاست جمهوری خود انجام داده.”

سایر جمهوری خواهان نیز از تحقیق مستقل در مورد شورشها حمایت کرده‌اند ، از جمله متحد نزدیک آقای ترامپ ، سناتور لیندسی گراهام. او روز یکشنبه به فاکس نیوز گفت رئیس جمهوری سابق تا اندازه‌ای مقصر است.

او رفتار ترامپ بعد از انتخابات را بسیار بد توصیف کرده و گفته که “ما به کمیسیونی ماننذ کمسیون تحقیق ۱۱ سپتامبر نیاز داریم تا بفهمیم چه اتفاقی افتاده است و مطمئن شویم که هرگز تکرار نخواهد شد.