خبرگزاری ها به نقل از مقام های دولتی افغانستان که نخواسته اند نامشان فاش شود گزارش می دهند که طالبان کنترل گذرگاه مهم مرزی اسلام قلعه در مرز ایران و افغانستان را به دست گرفته است.

یک مقام دولتی در هرات به آسوشیتدپرس گفت که این گذرگاه سقوط کرده و دو مقام ارشد امنیتی به رویترز گفتند که با سقوط این گذرگاه، نیروهای امنیتی و گمرکی افغان به آن سوی مرز پناه برده اند. نام هیچ یک از این مقام ها فاش نشد.

شبکه عربی زبان تلویزیونی العالم ایران هم گزارش داد که سربازان افغان از طریق این مرز وارد خاک ایران شده اند.

با این حال طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان این گزارش ها را رد کرد و گفت که این گذرگاه همچنان در کنترل نیروهای دولتی است.

یک مقام ولایت هرات که خواست نامش ذکر نشود پیشتر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که اوضاع در گمرک اسلام قلعه عادی نیست.

بعد از گرفتن گذرگاه هایی در مرز تاجیکستان و ازبکستان، این سومین گذرگاه مرزی افغانستان است که طالبان در یک هفته اخیر تصرف می کند.

از چند روز پیش گزارش‌هایی مبنی بر حمله طالبان به بازار قدوس آباد در اسلام قلعه، مرز این کشور با ایران منتشر شده بود. این گروه شورشی به تازگی گفته که چند ولسوالی هرات را تصرف کرده اند.

مقام‌های محلی ولایت هرات پیشتر گفته بودند حمله افراد گروه طالبان به ولسوالی غوریان که با ایران مرز مشترک دارد را دفع کرده‌اند.

اسلام قلعه در ۱۲۰ کیلومتری شهر هرات یک مسیر مهم ترانزیک میان دو کشور است که میان ولایت هرات و استان خراسان رضوی قرار دارد.

همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حملات طالبان به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

تاجیکستان سه روز پیش اعلام کرد که به دلیل ادامه درگیری در ولایت بدخشان در شمال افغانستان و هم‌مرز با تاجیکستان ۱۰۳۷ سرباز افغان وارد تاجیکستان شده‌اند. این سومین گروه از نظامیان افغان بود که به کشور تاجیکستان پناه می‌بردند.

طالبان در یک هفته گذشته چندین ولسوالی ولایت بدخشان در شمال کشور را تصرف کرد به طوری جنگ تا دروازه‌های شهر فیض آباد مرکز این ولایت رسیده است.

تاجیکستان گفته که با توجه به “مناسبت های نیک همسایه داری و دخالت نکردن به امور داخلی افغانستان” به نظامیان افغان اجازه ورود به قلمرو خود را داده است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به تازگی در گفت و گویی تلفنی با محمد اشرف غنی، همتای افغان خود وضعیت در افغانستان را “نگران کننده” خواند اما بر عدم دخالت کشورش در امور داخلی افغانستان و حمایتش از روند صلح تاکید کرد.

بعد از تشدید وضعیت در مناطق شمال افغانستان و تصرف چندین ناحیه مرزی این کشور توسط طالبان در ماه های اخیر، تاجیکستان اعلام کرد که نیروهایش را به حالت آماده باش درآمده اند.

تاجیکستان بیش از یک هزار و چهارصد کیلومتر با افغانستان مرز مشترَک دارد.