کنگره آمریکا سرانجام دوشنبه شب بسته ۸۹۲ میلیارد دلاری کمک‌های مالی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا در ایالات متحده را تصویب کرد.

بخشی از این بسته حمایت مالی، علاوه بر کمک به مراکز تجاری، شامل کمک‌هزینه بیکاری و کمک مالی مستقیم به خانواده‌های کم‌درآمد است که مبالغ آن به فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها ارسال خواهد شد.

طبق این مصوبه قرار است به هر نفر ۶۰۰ دلار پرداخت شود و کمک‌هزینه برای افرادی نیز که به خاطر کرونا بیکار شده‌اند به ۳۰۰ دلار در هفته افزایش یابد. این بسته کمکی همچنین شامل میلیاردها دلار برای کسب‌وکارهای کوچک، کمک غذایی، توزیع واکسن، حمل‌ونقل و مراقبت‌های بهداشتی می‌شود.

این بسته امدادرسانی که شامگاه دوشنبه اول دی در مدت کوتاهی، پس از مجلس نمایندگان، در سنا نیز تصویب شد باید به امضای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برسد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه در مصاحبه‌ با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت که نخستین کمک‌های مستقیم، از هفته آینده به حساب شهروندان واریز می‌شود.

این بسته، اولین کمک مالی تصویب‌شده از سوی کنگره از ماه آوریل به این‌سو و دومین مشوق مالی بزرگ در تاریخ ایالات متحده است.

در حال حاضر شتاب‌گیری شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده ادامه دارد و هر روزه بیش از ۲۱۴ هزار نفر را در آن کشور مبتلا می‌کند.

تاکنون بیش از ۳۱۷ هزار آمریکایی به خاطر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر نیز شغل خود را از دست داده‌اند