‘کوران سرما’ آمریکا را تهدید می‌کند

با ادامه سرمای بی‌سابقه در اکثر نقاط آمریکا، هواشناسان از احتمال وقوع پدیده جوی خبر داده‌اند که توفانی از بوران برف و سرمای گزنده به همراه خواهد آورد.

هم‌زمان شمار قربانیان سرمای ۱۰ روز گذشته در نقاط مختلف آمریکا به ۱۱ نفر رسیده است.

هواشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که در صورت وقوع این پدیده حتی احتمال دارد در مناطق گرمسیری چون جنوب فلوریدا هم برف ببارد.

سرمای بی‌سابقه‌ای که در بسیاری از نقاط آمریکا رکوردهای جدیدی برجای گذشته، از ۱۰ روز پیش و حوالی روز کریسمس آغاز شد و بخش مهمی از ۵۰ ایالت این کشور را دربرگرفت.

امروز (چهارشنبه سوم ژانویه) اگر چه هوا در برخی از نقاط شرق آمریکا همچون واشنگتن، پایتخت، تا حدودی گرمتر شده اما هواشناسان می‌گویند با فرا رسیدن شب موج جدیدی از سرما بخش عظیمی از ایالات مرکزی، شرقی و شمال‌شرقی را فرا خواهد گرفت و چه بسا سردتر از ۱۰ روز گذشته خواهد کرد.

بر اساس همین شرایط جوی است که کارشناسان می‌گویند ممکن است تداوم سرمای بی‌سابقه شرایط برای بروز پدیده “کوران سرما” را فراهم کرده باشد؛ پدیده‌ای که به گفته آنها همچون یک “توفان انفجاری” می‌تواند به سرعت و در زمانی کوتاه گردبادهای گزنده و بارش برف و یخ گسترده ایجاد کند.

مرکز ملی هواشناسی آمریکا نسبت به “سرمای کشنده و بادهای گزنده” در چند روز آینده هشدار داده است
مرکز ملی هواشناسی آمریکا، روز چهارشنبه (سوم ژانویه – ۱۳ دی) هشدار داد سرما و یخبندان کم‌سابقه تا انتهای هفته جاری ادامه خواهد داشت و حدود دو سوم خاک آمریکا را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

این مرکز نسبت به “سرمای کشنده و بادهای گزنده” در چند روز آینده هشدار داده است.

بنابر گزارش این مرکز، با ادامه سرمای شدید و تداوم استقرار لایه جوی کم فشار، زمینه برای شکل‌گیری یک توفان انفجاری پدید آمده است و ممکن است تندبادهای قوی که توان آسیب رساندن به تاسیسات و فرو انداختن درختان را دارد، شکل بگیرد.

روزنامه واشنگتن پست این شرایط را به “توفند زمستانی” تشبیه کرده که در چند دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

صبح چهارشنبه دمای هوا در واشنگتن دی‌سی به ۱۳- درجه سانتی‌گراد رسید.

تصاویر ویدئویی از شهر بوفالو در شمال‌غرب ایالت نیویورک، آبشارهای نیاگارا را نشان می‌دهد که بخش بزرگی از آنها یخ‌زده‌ است.


تصاویر ماهواره‌ای از شکل‌گیری شرایط جوی برای شکل‌گیری یک کوران انفجاری بر فراز آمریکا خبر می‌دهند

You may also like...