مقامات ورزشی نپال دو کوهنورد هندی و سرپرست تیم آنها را به مدت شش سال از کوهنوردی در این کشور منع کرده است.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که تحقیقات نشان داد که اظهارات آنها در مورد صعود به قله اورست در سال ۲۰۱۶ دروغ بوده است.

در آن زمان، اداره گردشگری نپال صعود نارندر سینگ یاداو و سیما رانی گوسوامی، دو شهروند هند را تایید کرد.

پس از آنکه آقای یاداو برای دریافت جایزه صعود به مقامات نپالی معرفی شد، این تیم نتوانست مدرکی در اثبات ادعای خود ارائه دهد.

هنوز آقای یداو و خانم گوسوامی در مورد اعلامیه روز چهارشنبه مقامات نپالی توضیحی نداده اند.

قله اورست ۸۸۴۸.۸۶ متر ارتفاع دارد و صعود به آن با دشواری هایی همراه است. به همین دلیل هم رسیدن به این قله یک دستاورد مهم کوهنوردان در سراسر جهان تلقی می شود.

سال گذشته هنگامی که آقای یاداو برای دریافت جایزه معتبر تنسینگ نورگی Tenzing Norgay معرفی شد، دیگر کوهنوردان به بررسی ادعای این دو نفر پرداختند.

یک مقام وزارت گردشگری نپال به خبرگزاری فرانسه گفته است که در جریان تحقیقات این نهاد با همکاری کوهنوردان دیگر مشخص شد که این کوهنوردان هندی “هرگز به قله نرسیدند” و قادر به تهیه و ارائه تصاویر و سایر شواهد قابل اطمینان در اثبات ادعای خود نبودند.

یکی از مقامات وزارت فرهنگ نپال هم به روزنامه هندی ایندیان اکسپرس گفته است که “تحقیقات ما نشان داد که شواهدی که آنها ارائه داده بودند از جمله عکس های مربوط به صعود به قله جعلی بوده و بر اساس بررسی این شواهد و رایزنی با مقامات و کارشناسان، از جمله شرپاها [راهنماهای حرفه ای کوهنوردان در نپال] به این نتیجه رسیدیم که ادعای این دو نفر دروغ است.”

آقای یاداو ، خانم گوسوامی و نبا کومار پوکون، سرپرست تیم کوهنوردی آنها، به مدت شش سال از کوهنوردی در نپال محروم شده اند و این محرومیت از سال ۲۰۱۶ شروع شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گواهینامه صعود آنان به اورست هم لغو شده است.

وزارت گردشگری همچنین شرکتی را که این برنامه صعود را سازماندهی کرده بود و شرپاهای راهنمای این گروه را هم جریمه نقدی کرده است.

کوهنوردان هندی برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ به قله اورست رسیدند و در سال ۱۹۸۴ ، باچندری پال اولین زن هندی بود که به اورست صعود کرد.

در رسیدن به اورست، هندی ها همچنین رکورددار صعود اولین کوهنوردان دوقلو، اولین کوهنورد زن دارای نقص عضو، جوانترین دختر کوهنورد و سالمندترین زن کوهنورد هستند.

بسیاری از کسانی که موفق به صعود به این قله شدند بعداً به عنوان سخنران و نویسنده برای جلب توجه به این ورزش به کسب درآمد پرداختند.

اما این اولین بار نیست که ادعای جعلی کوهنوردان هندی در مورد رسیدن به قله اورست کشف شده است.

در سال ۲۰۱۷ ، پلیس ایالت ماهاراشترا در غرب هند دو مامور را به خاطر ادعای دروغ صعود به اورست از خدمت اخراج کرد.

دینش و تراکشواری راتود گفته بودند که در سال ۲۰۱۶ با موفقیت به قله رسیدند اما پلیس ماهاراشترا کشف کرد که ان دو نفر عکسی را جعل کرده بودند که حاکی از فتح قله توسط آنها بود.

سازمان گردشگری نپال در ابتدا صعود این دو را تأیید کرده بود اما پس از تحقیقات، این تصمیم لغو شد.