ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارد کارزار واکسینانسیون همگانی علیه بیماری کووید۱۹ در این کشور را به رده سنی زیر یازده سال گسترش دهد.

بر این اساس کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کلیه کودکان ۵ تا ۱۱ سال از ماه آینده میلادی می‌توانند واکسن ضد کووید دریافت کنند.

واکسیناسیون ۲۸ میلیون کودک پنج تا یازده سال آمریکایی در حالی قرار است با محصول دارویی تولیدی شرکت فایزر انجام شود که مقامات بهداشتی ایالات متحده به تازگی پس از بررسی‌های انجام شده مجوز لازم برای استفاده از آن را نزد کودکان خردسال صادر کرده‌اند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: تلاش‌های ما برای برنامه‌ریزی لازم در این زمینه در حال انجام است و نخستین دوزهای واکسن به کودکان چند روز پس از توصیه نهایی مراکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در ایالات متحده تزریق خواهد شد.

یک کمیته تخصصی قرار است به نمایندگی از مراکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در ایالات متحده در روزهای دوم و سوم نوامبر نظر خود را در این خصوص اعلام کند و توصیه‌های لازم را برای انجام واکسیناسیون نزد کودکان ۵ تا ۱۱ سال در اختیار سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دهد.

یک کمیته مشورتی از جانب آژانس دارویی ایالات متحده نیز مامور شده است که روز ۲۶ ماه جاری داده‌‌های ارائه شده از سوی شرکت فایزر را مورد بررسی قرار دهد.

در صورت مثبت بودن نظر و توصیه‌های این کمیته که شواهد نیز اینطور نشان می‌دهد، سازمان غذا و داروی آمریکا رسما با نشان دادن چراغ سبز، راه را برای مراکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های در ایالات متحده جهت واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۱ سال هموار خواهد کرد.

شرکت‌های فایزر و بیون‌تک اواخبر ماه سپتامبر از پاسخ ایمنی قوی واکسن تولیدی خود علیه کرونا در میان کودکان بالای پنج سال خبر داده بودند.