شورای ملی مقاومت ایران در گردهمایی سه روزه که سخنرانان آن به صورت آنلاین در برنامه حاضر بودند، خواستار محاکمه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران، شد. علاوه بر مریم رجوی رهبر شورای ملی مقاومت، مایک پومپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا و یانس یانشا نخست وزیر اسلوونی نیز هم در این گردهمایی سخنرانی کردند. در مقابل ایران واکنشی تند به این گردهمایی نشان داده است و سفیر اسلوونی در تهران را احضار کرده است.

در این برنامه که تحت عنوان “اجلاس جهانی ایران آزاد” برگزار شده بود، هواداران سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت در برلین و مکان‌های دیگر تجمع کردند. شورای ملی مقاومت گروهی که ائتلافی سیاسی است که مجاهدین خلق مهم‌ترین نیروی آن به شمار می‌آید.

در این گردهمایی مریم رجوی، “رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران” آقای رئیسی را مسئول کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ معرفی کرد.

خانم رجوی گفت: “خواست ما محاکمه خامنه‌ای، رئیسی و اژه‌ای و دیگر مسئولان قتل‌عام ۶۷ به‌جرم جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است. از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم که ترتیبات این محاکمه را فراهم کند”.

تاکنون عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر با اعلام مواضع صریح انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری را ضربه‌ای برای حقوق بشر دانستند و خواستار تحقیق در مورد نقش او در اعدام های غیرقانونی هزاران زندانی سیاسی شدند.

ابراهیم رئیسی سه روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در اولین کنفرانس خبری خود درباره اتهام “جنایت علیه بشریت” به دلیل نقشش در اعدام های تابستان ۱۳۶۷ گفت در نقش دادستان از حقوق همه شهروندان ایرانی دفاع کرده بود و بابت اقداماتش در آن پرونده به عنوان قاضی باید مورد “تشویق” قرار گیرد. او گفت تمام کارهایی که او انجام داده در راستای حقوق بشر بوده است و “با کسانی که دست به اقدام داعشی و ضد بشر زدند” برخورد کرده است و بابت این عملکرد باید مورد تشویق قرار گیرد.

یانس یانشا نخست‌وزیر اسلوونی نیز در گردهمایی “اجلاس جهانی ایران آزاد”، گفت که جهان برای نزدیک به ۳۳سال کشتار هزاران زندانی سیاسی در جریان قتل‌عامل ۶۷ را “فراموش کرده بود”.

او گفت: “این وضعیت باید تغییر کند. کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد برای روشن کردن قتل‌عام وحشتناک سال۶۷ از اهمیت اساسی برخوردار است. این امر به‌ویژه با توجه به این واقعیت که رئیس‌جمهور بعدی رژیم ابراهیم رئیسی خواهد بود، که توسط سازمان عفو بین‌الملل متهم به جنایت علیه بشریت به‌دلیل نقش خود در این کشتار می‌باشد از اهمیت بیشتری برخوردار است”.

رابرت منندز، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا، کوین مک کارتی رهبر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان و همچنین تد کروز سناتور محافظه کار از دیگر سخنرانان این گردهمایی بودند.

پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره نقش ابراهیم رئیسی، نامزد پیروز در انتخابات اخیر ایران، در اعدام‌ زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷شده است. آقای رحمان گفته است در طی سال‌های گذشته دفتر او “به شهادت‌ها و مدارکی در این زمینه دست یافته است”.

پومپئو: رژیم در شکننده‌ترین وضعیت خود است

در این گردهمایی مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری ایران را “نمایشی” خواند که “در معرض دید همه جهان” قرار گرفت. او گفت انتخابات در حقیقت “تحریم” بود و حکومت نیز از این موضوع آگاه است.

او گفت ایران حکومتی است که آیت‌الله خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی و سپاه پاسداران آن را اداره می‌‎کند. او این حکومت را “استبداد دینی” و “فاسد” خواند. او از ایران بار دیگر به خاطر هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی و کشتن صدها نفر انتقاد کرد و گفت آنها “مسئولیت‌شان را انکار می‌کنند”.

او در این سخنران محمدجواد ظریف وزیر خارجه‌ ایران را فردی توصیف کرد که “لباس غربی می‌پوشد و لبخند می‌زند اما او هم تروریست است و آدم می‌کشد”.

او با دفاع از تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ گفت دو سال برای دستیابی کامل به اهداف کافی نبود. او گفت رژیم در “ضعیف‌ترین و شکننده‌ترین” وضعیت خود در چند دهه گذشته است و چشم‌انداز بقای آن زیر سوال است.

او در ادامه ابراهیم رئیسی را رئیس جمهور آیت‌الله خامنه‌ای و نه مردم ایران دانست.

واکنش تند ایران و احضار سفیر اسلوونی

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این گردهمایی گفت: “سیاستمداران خودفروخته غربی از جمله پومپئو مفتخر به دروغگویی، تقلب و سرقت خود را ارزان فروخته و در سیرکی به میزبانی اروپا شرکت کرده‌اند که توسط یک فرقه تروریستی برگزار شده که زمانی مورد حمایت صدام بود و دستش به خون ایرانی‌ها آغشته است”.

او گفت: “عطش سیری‌ناپذیر برای پول و عقده‌های ضدایرانی، به ریاکاری شرم‌آور غربی دامن زده است”.

در تازه‌ترین تحولات خبرگزاری‌های دولتی در ایران امروز گزارش دادند که وزارت امور خارجه ایران امروز کریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران را احضار کرده و در یادداشتی اعتراضی “مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدام و اتهامات بی‌پایه ‌و اساس مطرح شده علیه این کشور به او ابلاغ شده است”.

بنابر اعلام وزارت خارجه حضور مجازی نخست وزیر اسلوونی در این گردهمایی و اظهارات او “بر خلاف عرف دیپلماتیک و روح حاکم بر روابط دوجانبه” بوده است.

ایران سازمان مجاهدین را گروهی تروریستی می‌خواند. دولت آمریکا در سال ۲۱۲ و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما این گروه را از لیست سازمان های تروریستی خود خارج کرد.

ایران در اعتراض خود خود اظهارات نخست وزیر اسلوونی درباره کشتار زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ را “خلاف واقع و سخیف” خواند.

ساعاتی پس از اعلام پیروزی آقای رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل خواستار آن شد که رئیس جمهور منتخب ایران بابت اقداماتش که وی آن را “جنایات علیه بشریت” خوانده تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد.

در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر قبلی جمهوری اسلامی هزاران زندانی سیاسی به طور مخفیانه اعدام شدند.

اعدام‌شدگان عمدتا از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین گروه‌ها و احزاب چپ بودند. آنها در حالی اعدام شدند که دوران محکومیت زندان را می‌گذراندند یا حتی بعضی‌شان با پایان مدت حبس، منتظر آزادی بودند.

ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه ایران، یکی از اعضای هیاتی بود که به دستور آیت‌آلله خمینی در جلسه‌هایی سریع و بدون تشریفات قضایی معمول برای اعدام زندانیان تصمیم گرفت.

آیت‌الله حسینعلی منتظری در زمانی که قائم مقام رهبری ایران بود از این اقدام به عنوان “بزرگترین جنایتی که جمهوری اسلامی مرتکب شده” و “در تاریخ از آن یاد می شود” نام برده است.