کمتر از یک هفته به اجرای قانون اتمی مصوبه مجلس ایران، نماینده ایران در وین روز چهارشنبه،‌ ۲۹ بهمن‌ماه، اعلام کرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه آینده به تهران سفر می‌کند.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که وزرای خارجه کشورهای غربی، اعضای سابق و فعلی برجام، روز پنج‌شنبه قرار است در آستانه اجرای این قانون با یکدیگر به مذاکره بنشینند.

مجلس ایران در مصوبه‌ ۱۱ آذر امسال خود که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، دولت را ملزم کرد که اگر تا سوم اسفند، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج شوند و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

بر اساس پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای، «ان‌پی‌تی»، که ایران در چارچوب برجام اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس اجازه دارند هر زمان که لازم بدانند، سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.

حال کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در شهر وین، در حساب توییتری خود خبر داده است که رافائل گروسی قرار است در همین زمینه به تهران سفر کند.

آقای غریب‌آبادی در این پیام توییتری هدف از این سفر را «بحث‌های فنی درباره چگونگی ادامه همکاری» بین ایران و آژانس بین‌المللی عنوان کرد.

این مقام جمهوری اسلامی ساعتی پیشتر توضیح داده بود که از روز پنجم اسفندماه، اقدامات داوطلبانه ایران از قبیل «حضور درازمدت آژانس در ایران، اقدامات شفاف‌ساز در رابطه با کیک زرد، اقدامات شفاف‌ساز در رابطه با غنی‌سازی و دسترسی‌ها» در چارچوب برجام متوقف خواهد شد.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه فرانسه می‌گوید که وزرای خارجه آلمان،‌ بریتانیا و ایالات متحده به علاوه فرانسه قرار است روز پنج‌شنبه وضعیت تازه‌ای را که با اجرای قانون در ایران پدید خواهد آمد بررسی کنند.

این اخبار تنها ساعاتی پس از آن منتشر می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در یک سخنرانی خواستار اقدام عملی از سوی شرکای برجامی ایران شد و تاکید کرد که صرف حرف دیگر راه‌گشا نخواهد بود.