رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از ترک ایران گفت توافق آژانس با ایران با هدف “ایجاد فضای دیپلماسی” برای “رسیدن به راه‌حل‌های گسترده‌تر” بوده است.‌

در سفر آقای گروسی به تهران، روز یکشنبه (۱۲سپتامبر، ۲۱ شهریور) ، دو طرف توافق کردند که بازرسان آژانس برای سرویس تجهیزات و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای، به ایران سفر کنند.

آقای گروسی در فرودگاه وین گفت اجرای توافق اخیر “خیلی زود” و در “چند روز آینده” آغاز می‌شود و به این ترتیب آژانس قادر خواهد بود “اطلاعات لازم را نگه دارد”.

با این حال دسترسی به آنچه دوربین‌های جدید ضبط می‌کنند به گفته آقای گروسی “نیاز به توافقی در سطح برجام دارد.”

رافائل گروسی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بعد از دیدار در تهران، اعلام کردند که برای ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی در وین و سپس تهران توافق کرده‌اند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفته بود که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این سازمان از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور “به طور جدی تضعیف شده است”.

گروسی و اسلام

منبع تصویر، IRNA

آقای اسلامی امروز در نشست خبری مشترک با آقای گروسی گفت که او در آینده نزدیک دوباره به تهران سفر کند و اعلام کرد که توافق شده “کارشناسان ‌آژانس برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی فنی به ایران بیایند و اقدامات فنی لازم را برای دوربین‌ها انجام دهند و کارت حافظه طبق روالی که در ایران هست و در آنجا نگهداری می‌شود همین جا پلمب می‌کنند و کارت‌های جدید را نصب می‌کنند.”

مقام‌های ایران با پایان یافتن آخرین دوره توافق بر سر فعالیت‌های نظارتی آژانس در اوایل تیرماه، به درخواست‌های آژانس برای ادامه این فعالیت‌‎های پاسخی نداده بودند. بر اساس این توافق دوربین‌های آژانس در تاسیسات هسته ای ایران فعالیت می‌کرد اما دسترسی به اطلاعات آن تنها در صورتی ممکن می‌شد که تحریم های آمریکا علیه ایران رفع شده باشد.

اما با متوقف شدن مذاکرات وین که با هدف احیای برجام و رفع تحریم‌ها انجام می‌شد، ایران از تمدید توافق نظارتی با آژانس سر باز زد.

امروز در بیانیه مشترک ایران و آژانس اعلام شد که اطلاعات دوربین‌های نظارتی تحت مهر و موم هر دو طرف نگهداری خواهد شد. این بیانیه می‌گوید درباره شیوه و زمان‌بندی این کار توافق شده اما جزییات آن را اعلام نکرده است.

مذاکرات “سازنده”

آقای اسلامی پس از مذاکرات گفت که “سازنده” بوده و “تفاهم کردیم در اجلاس آینده شرکت و در حاشیه اجلاس مذاکرات خود را ادامه دهیم”. آقای گروسی هم گفت که “توافق کردیم ادامه مذاکرات را در وین ادامه دهیم” و “پس از آن برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی مجدداً به ایران بازمی‌گردم”.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران شب گذشته با انتشار خبر ورود آقای گروسی خبر داده که بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی ایران و کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به استقبال او رفته‌اند.

آقای غریب‌آبادی پیشتر گفته بود که رافائل گروسی در این سفر با محمد اسلامی، رییس تازه سازمان انرژی اتمی ایران گفتگو خواهد کرد.

پیشتر خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که آقای گروسی به دعوت ایران عازم تهران شده است.

رافائل گروسی به دعوت ایران وارد تهران شده است.
رافائل گروسی به دعوت ایران وارد تهران شده است.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، سفر آقای گروسی به تهران حاصل مذاکرات فشرده درچند روز گذشته بوده است. سه منبع نزدیک به این گفتگوها به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته‌اند این سفر پس از ان انجام شده که دو طرف بر سر دسترسی دوباره بازرسان آژانس بین‌الملی اتمی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران و همکاری تهران برای تحقیقات این سازمان به تفاهم رسیده‌اند.

این سفر درآستانه جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته که قرار است روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر برگزار شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود از ایران برای اتلاف وقت بر سر دو موضوع آثار اورانیوم در تاسیسات قدیمی و اعلام نشده و همچنین عدم دسترسی به برخی ابزار نظارتی انتقاد کرده بود.

گزارش آژانس به شورای حکام می‌گوید اطمینان این نهاد به ادامه نظارت بر برخی از فعالیت‌های ایران به سرعت در حال از بین رفتن است.

با این همه روسیه می‌گوید اگر پیش‌نویسی برای محکومیت ایران به شورای حکام ارائه شود به آن رای منفی خواهد داد.

پیشتر آمریکا از گفتگوهای “سازنده” با متحدان اروپایی خود در زمینه توافق هسته‌ای با ایران ابراز خرسندی کرده بود.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که برای رایزنی درباره احیای برجام به اروپا سفر کرده پس از پایان مذاکراتی در پاریس گفت”یک دور از دیدارهای سازنده درباره آینده مذاکرات برجام و ضرورت بازگشت سریع به اجرای تعهدات با همکاران اتحادیه اروپا و سه قدرت اروپایی در پاریس انجام شد.”

سفر این دیپلمات ارشد آمریکایی به پاریس کمی پس از رایزنی‌های او در مسکو انجام شد.

مذاکرات وین
ر، وین میزبان مذاکرات احیای برجام با حضور غیرمستقیم آمریکا بوده

با روی کار آمدن دولت جدید در ایران و تغییر وزیر خارجه پس از چند ماه تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام شدت گرفته است.