سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به دست‌کم ۴۲ مورد احضار و تهدید روزنامه‌نگاران توسط اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و دادستانی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، نبود اطلاع‌رسانی مستقل، سانسور تحمیل‌شده بر رسانه‌ها و تهدید روزنامه‌نگاران از سوی حکومت ایران را محکوم کرد.

این نهاد بین‌المللی روز جمعه ۲۱ خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با تهدید روزنامه‌نگاران، سانسور رسانه‌ها، سرکوب منتقدان، مسدودسازی وب‌سایت‌های اطلاع‌رسانی و شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان انتخابات ۱۴۰۰ را به شیوه‌ای دمکراتیک و شفاف برگزار کرد.

دعوت به تحریم «فعال و هدفمند» انتخابات در این دوره به شکلی بی‌سابقه گسترش یافته است. در هفته‌های گذشته، برخی از نهادها و چهره‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی در داخل و خارج ایران در بیانیه‌های مختلف بر تحریم آن‌چه انتخابات «فرمایشی» خوانده شده، تاکید کرده‌اند.

در همین حال، با نزدیک‌تر شدن به زمان رای‌گیری در روز ۲۸ خرداد، فشار بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران داخلی و خارجی از سوی جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است.

در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است که حکومت ایران با اعمال «سانسور همه‌جانبه» بر رسانه‌ها و احضار و تهدید روزنامه‌نگاران و شهروند-خبرنگارانی که درباره انتخابات و یا برخی نامزدها ابراز نظر کرده‌اند، مانع «اطلاع‌رسانی مستقل و آزاد» شده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه خواستار مقابله با کارزار «نه به انتخابات» شد

حسین اشتری، فرمانده پلیس ایران، ناجا هشتم خرداد دعوت‌کنندگان به تحریم انتخابات را «هنجارشکن انتخاباتی» خواند و ادعا کرد که با این افراد برخورد خواهد شد. احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، نیز تحریم انتخابات در جمهوری اسلامی را معادل «خروج از اسلام» دانسته و گفته است مخالفانِ شرکت در انتخابات، «مسلمان نیستند».

از سوی دیگر، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به‌تازگی در پاسخ به سوالی درباره دادن «رای سفید» در انتخابات، فتوا داده است که این نوع رای «اگر موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است».

سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) همچنین با تاکید بر شیوه گزینش نامزدها توسط شورای نگهبان افزوده است که در چنین شرایطی، امیدی به برگزاری «انتخابات روشن و شفاف و منصفانه» در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ نیست.

ایران بر اساس ارزیابی گزارشگران بدون مرز، از لحاظ آزادی رسانه‌ها در میان ۱۸۰ کشور جهان، در رتبه ۱۷۴ قرار دارد.

کاهش بی‌اعتمادی به حکومت جمهوری اسلامی و صندوق‌های رای، گسترش فقر و نارضایتی گسترده مردم از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، تداوم برخوردهای امنیتی، سرکوب شدید و خونین اعتراضات مردمی به ویژه در آبان ۹۸، پنهان‌کاری درباره سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه، سوءمدیریت در همه‌گیری کرونا و رد صلاحیت گسترده نامزدها از جمله دلایلی است که برای کاهش اقبال مردم و دفاع از تحریم انتخابات مطرح شده است.