گزارش تازه تغییرات اقلیمی: افزایش دمای زمین باید به زیر یک و نیم درجه برسد

دانشمندان می‌گویند که دولتها و مردم باید هر چه سریعتر از افزایش خطرناک گرمای زمین جلوگیری کنند. در گزارش تازهای که مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی (آی‌پی‌سی‌سی) منتشر کرده نسبت به افزایش شدید دمای زمین هشدار داده شده و گفته شده که اقداماتی فوری باید صورت گیرد تا افزایش دمای زمین زیر یک و نیم درجه سانتیگراد بماند.

بنا بر این گزارش علاوه بر سیاست‌های دولت، رفنار مردم در خصوص مصرف مواد غذایی و انرژی و روش زندگی باید تغییر کند، در غیر این صورت با توجه به افزایش گازهای گلخانه‌ای، افزایش دمای زمین در آغاز دهه ۲۰۳۰ به سه درجه سانتیگراد خواهد رسید، رقمی که برای آغاز دهه نیمه دوم قرن ۲۱ پیش‌بینی شده بود.

به گفته دانشمندان در صورتیکه نتوان افزایش دمای زمین را زیر یک و نیم درجه نگه داشت جان میلیون‌ها نفر به دلیل سیل به خطر خواهد افتاد و گونه‌های جانوری بسیاری از بین خواهند رفت.

در این گزارش آمده که روند افزایش دمای زمین شیب تندی پیدا کرده و به سرعت به عدد سه درجه سانتیگراد نزدیک می‌شود، اما با آنکه جلوگیری از این روند بسیار پرهزینه و گران خواهد بود، هنوز روزنه کوچکی از امید وجود دارد.

گزارش ۳۳ صفحه‌ای مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی نتیجه سه سال تحقیق دانشمندان و یک هفته بحث با سیاسمتداران در نشستی در اینچئون در کره جنوبی بوده است.

بنا بر این گزارش اگر افزایش دما به ۲ درجه برسد، صخره‌های مرجانی برای همیشه از بین خواهند رفت
در سال ۲۰۱۵ دولت های جهان خود را به حفظ افزایش دما به کمتر از دو درجه سانتیگراد متعهد کردند. اما حالا در این گزارش می‌گوید این رقم باید به یک و نیم درجه برسد.

پروفسور جیم اسکیا، رئیس مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی گفته است که کاهش حفظ افزایش دمای زمین به زیر یک و نیم درصد، نسبت به ۲ درصدی که پیشتر تعیین شده بود، فواید بسیاری زیادی دارد و تاثیران تغییرات اقلیمی را در همه زمینه‌ها به شدت کاهش می‌دهد.

آقای اسکیا گفت: “برای رسیدن به این هدف باید نحوه استفاده از انرژی و مدیریت زمین‌های کشاورزی و همچنین حمل و نقل را تغییر دهیم.”

بنا بر این گزارش، رسیدن به این هدف ارزان نخواهد بود و نیاز به حدود ۲۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۳۵ دارد.

هشدار گوترش: تلاش ها برای مهار تغییرات اقلیمی کفایت نمی‌کند
سناریوی ‘گلخانه داغ’ حتی در صورت کاهش دی اکسید کربن زمین را تهدید می کند
حدود ۳۰۰ لاک‌پشت دریایی در حال انقراض در جنوب مکزیک مردند
‘زنان در مقابل تغییرت اقلیمی آسیب‌پذیر‌تر از مردان هستند’

درصورتیکه افزایش دمای زمین کنترل نشود خطر سیل جان حدود ۱۰ میلیون نفر در تهدید خواهد کرد
بنا بر این گزارش اگر افزایش دما به ۲ درجه برسد، صخره‌های مرجانی برای همیشه از بین خواهند رفت. همچنین سطح آب‌های جهان ۱۰ سانتیمتر بیشتر بالا خواهد آمد که به این معنی است که خطر سیل جان حدود ۱۰ میلیون نفر در تهدید خواهد کرد.

به گفته این گزارش نیم درجه افزایش دما تاثیر زیادی روی کاشت محصولاتی چون گندم، ذرت و برنج خواهد گذاشت.

You may also like...